Na začátku prázdnin žádné vedro nečekejme

Praha – První měsíc prázdnin nás žádné velké vedro nečeká. Teploty budou průměrné, většinou nepřesáhnou 25 stupňů Celsia. Nejvyšší hodnoty by měly teploměry ukazovat v třetím červencovém týdnu, a to 29 stupňů Celsia. Zároveň v té době bude také nejméně pršet. Po 20. červenci se naopak připravte na více přeháněk nebo bouřek a nové ochlazování. Vzhledem k začínajícím prázdninám se o víkendu dají očekávat vyprodané půjčovny lodí a fronty u jezů. Vody v řekách ale stále ubývá, proto by si vodáci měli kvůli nízkým průtokům dávat pozor na mělčiny a kameny.

Až do pondělí nás čeká ochlazování. Následující tři dny se budou odpolední teploty pohybovat kolem dvaceti stupňů a od pátku nás čeká nové oteplování. Nejslunečnější, i když zdaleka ne nejteplejší, bude zřejmě úterý. 

Teploty se budou do 20. července pohybovat kolem dlouhodobého průměru, stejně tak tomu bude i u srážek. Pokud vyhledáváte teplejší místa, určitě je najdete na Středomořském pobřeží. Kromě italské Riviéry a severního Jadranu jsou teploty odpoledne všude vyšší než u nás. Horký vzduch, původem rovnou z Afriky, dorazil do Řecka. V nejteplejších částech země se včera teplota vyšplhala na 41 stupňů a zdravotníci doporučili turistům, aby si vyhledali stinná místa na pláži. 

A jak to vypadá s vodou v přírodě? V nádržích má voda nejčastěji 19 nebo 20 stupňů, nejteplejší na Vranově, kde má celých 23 stupňů.

Vody v řekách stále ubývá, vodáci si musí dávat pozor u jezů 

Vody v českých řekách stále ubývá, většina z nich je už spíše na letních stavech. Některé toky mohou být už brzy nesjízdné. Vzhledem k začínajícím prázdninám se ale o nadcházejícím víkendu dají očekávat vyprodané půjčovny a fronty u jezů. Právě v okolí jezů by si vodáci měli kvůli nízkým průtokům dávat pozor na mělčiny a kameny, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. 

Vltava je ještě s obtížemi splavná od Soumarského mostu, pod Vyšším Brodem pak teče alespoň minimální průtok potřebný ke splutí řeky k Českému Krumlovu a dále k Českým Budějovicím. Ohře se dá sjet od Kynšperku, Berounka je splavná tradičně pod Plzní, ale od Berouna už je třeba počítat s četnými mělčinami. Sázava se dá sjíždět jen mezi jezy. 

Na jihu je dobře splavná Otava od Sušice a Lužnice v celé délce, i když pod Táborem je vody méně. Díky dešti stoupla Bílina na severu, dobrý průtok by měl vydržet ještě tak tři dny. Ploučnice je na hranici sjízdnosti, lépe jsou na tom obě Orlice. Labe i Jizera jsou splavné od svých středních toků, menší řeky, jako je Úpa či Stará řeka na Metuji, už po víkendu zřejmě sjízdné nebudou. 

Na Moravě se lze vydat na Dyji od Znojma, Opava je splavná od Opavy, Odra z Ostravy a Morava od Postřelmova. Bečva je už spíše bez vody. Lepší jsou vodní stavy v sousedním Polsku, splavná je Kwisa, Bóbr a další přítoky Odry v této oblasti. Na Slovensku mají sjízdnou vodu klasicky Váh, Hron či Dunajec.