Hromy, blesky, kroupy. Východ Česka zasáhnou v neděli silné bouřky

Jihlava – Východní polovina České republiky se musí v neděli připravit na silné bouřky. Podle meteorologů se mohou objevit i přívalové deště, kroupy a nárazy větru. Výstraha platí pro Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj a Zlínský kraj od nedělního poledne do pondělních tří hodin ráno.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Dieter Möbus

"V neděli odpoledne se budou v Pardubickém kraji, na Českomoravské vrchovině, na
Moravě a ve Slezsku místy vyskytovat bouřky,„ oznámili pracovníci ústavu. “Ojediněle budou doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů, nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu a kroupami," doplnili. Místy může déšť rozvodnit menší toky a zatopit sklepy. Nárazy větru zase mohou podle meteorologů lámat větve. 

Bouřky nejdřív zasáhnou kolem nedělního poledne okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji a Vysočinu. Poté se zhruba od 14:00 mohou začít objevovat v Jihomoravském kraji, od 15:00 v Olomouckém a západní části Moravskoslezského kraje, od 16:00 ve Zlínském kraji a od 18:00 ve východní části Moravskoslezského. Nebezpečí bouřek bude ve zmíněných regionech směrem na východ postupně ustávat od 21:00 do pondělních 3:00.

Bouřka
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Dieter Möbus

V červenci žádné velké léto nebude

První měsíc prázdnin si Češi žádné velké vedro neužijí. Příští čtyři týdny budou podle meteorologů jako celek teplotně podprůměrné a mohou značně kolísat.

V následujícím týdnu se denní teploty budou pohybovat přibližně mezi 22 a 25 stupni Celsia. V dalším týdnu mohou dosahovat až třicítky, ale rozpětí možných denních teplot je velmi velké – od 30 až po 18 stupňů. Také druhá polovina července bude teplotně rozkolísaná, denní teploty se mohou pohybovat zhruba mezi 19 a 28 stupni.