Lidem není jedno, kde žijí. Sami přiloží ruku k dílu a postaví třeba kostel

Často se říká, že jsou lidé lhostejní ke svému okolí. Není to tak ale docela pravda: řadě Čechů záleží na tom, kde žijí. A než aby se spoléhali na pomoc od města či státu, raději se pustí do práce sami.

Ještě před několika lety kapličky na křížové cestě na Svatém kopečku v Mikulově chátraly. Starosta Mikulova žádal několikrát v rámci operačních programů o peníze na jejich opravy, ale marně. „Bylo to čiré zoufalství. Když už jsem si nevěděl rady, napadla mě adopce,“ popisuje spásný nápad starosta města Rostislav Koštial (ODS). A tak si místní mezi sebe jednotlivé kapličky rozdělili. Třeba vinař Ivo Hrdlička si pod svůj patronát vzal sedmou kapličku a sám ji opravil. Vyšlo ho to na sedmdesát tisíc korun.

V obci Březová – Lesní Albrechtice bylo zase lidem líto, že nemají vlastní kostel. A tak se rozhodli, že si ho sami postaví. Buď přiložili ruku k dílu, nebo darovali peníze. Celá stavba vyšla na 1,5 milionu korun, obec přispěla třemi sty tisíci korunami. „Máme tady dobré duše, takže se to povedlo,“ konstatuje starosta Pavel Schneider (nestr.).

V Praze 6 se zase lidé spojili, aby zabránili přesunu tramvajové zastávky U Kaštanu. Jedna z dlouholetých obyvatelek, paní Dagmar Polanská, se totiž stará o nemocného manžela. Často navštěvují lékaře, protože je ale na tom špatně pohybově, přesun zastávky by znamenal velké komplikace. Nejprve spolu s dalšími sesbírala 1 400 podpisů proti. Když ani to nepomohlo, ve společné sbírce dali dohromady 1,5 milionu korun. Odhodlání místních zastávku zachránilo. Městská část se nakonec rozhodla, že její rekonstrukci zaplatí ze svého rozpočtu.