Nebezpečný ibuprofen? Odborníci vyhodnocují rizika

Praha – Léky obsahující ibuprofen jsou možná ve velkém množství nebezpečnější, než odborníci dosud mysleli. Evropská léková agentura nyní vyhodnocuje, jaký dopad má dlouhodobé užívání léků na riziko infarktu či cévní mozkové příhody.

„Pravděpodobně se nashromáždilo vyšší množství nežádoucích účinků, zejména u kardiovaskulárně nemocných pacientů,“ prohlásil Lubomír Chudoba z České lékárnické komory. 

Nebezpečí se týká těch, kdo užívají minimálně 2 400 miligramů denně (asi šest tablet). „Rizikoví jsou zejména pacienti, kteří mají špatně kontrolovaný krevní tlak, pacienti, kteří mají srdeční selhání, onemocnění cév dolních končetin, také kuřáci a diabetici,“ podotkla primářka Oddělení klinické farmakologie, FN Ostrava Ivana Kacířová. 

Spotřeba léků s ibuprofenem je enormní

Látka je na trhu přes 40 let. V předlistopadové době šlo o stejně nedostatkové zboží jako třeba banány. V současné době za rok zmizí z pultů deset milionů balení.

Pokud se vyšší riziko potvrdí, tiskárny v celé Evropě vytisknou nové příbalové letáky a spotřeba možná klesne. „Tyto staré léčivé přípravky by se musely stáhnout a nahradit novými,“ uvedla Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

Kdy by mohla Evropská léková agentura vydat nějaké resumé, zatím nikdo neví. Do té doby mají pacienti užívat tolik tablet, kolik jim doporučil lékař nebo lékárník.