Zítra odevzdejte nelegálně držené zbraně – beztrestně

Praha – Od 1. července platí zbraňová amnestie. Nelegálně držené zbraně či střelivo je možné odevzdat bez postihu. Takzvané zbraňové amnestie se vyhlašují pravidelně a policisté si jejich výsledky veskrze pochvalují. Lidé také mohou požádat o vydání příslušných dokladů, aby si mohli zbraň legálně ponechat. 

Žádosti posoudí jednotlivě policisté, a to především podle toho, zda nebyl se zbraní spáchán trestný čin nebo nebyla získána krádeží. Amnestie potrvá půl roku.

„Poslední zbraňová amnestie probíhala v roce 2009, vybrali jsme při ní celkem sedm tisíc zbraní,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Vyhlášena je už počtvrté, první proběhly v letech 1996 a 2003. 

Pro policisty představuje akce jednu z možností, jak stáhnout z oběhu nelegální zbraně. Podle trestního zákoníku činí sazba za přechovávání střelné zbraně bez povolení nebo další související přečiny až dva roky odnětí svobody.

Policie zároveň spouští centrální registr zbraní

Centrální registr zbraní, který bude rovněž fungovat od července, by měl nahradit papírovou evidenci a umožnit elektronickou evidenci zbraní a střeliva. Zavedení registru má zvýšit bezpečnost při přepravě zbraní a střeliva. Registr bude sledovat zbraně od jejich vzniku až do doby zničení, znehodnocení nebo vývozu z České republiky. Podle policie se budou registrovat všechny změny.


„To vše bude znamenat největší změnu zejména pro podnikatele v oboru zbraní a střeliva, kterým od 1. července 2014 přibude nová povinnost – vkládání údajů do centrálního registru zbraní o všech zbraních a střelivu, které vyrobili nebo dovezli na území České republiky, zaznamenávání jejich převodů mezi sebou navzájem a jejich prodeje konečným vlastníkům,“ uvedlo policejní prezidium.

Podnikatelé budou muset během prvních tří měsíců zanést do registru informace o všech zbraních a střelivu, které budou mít v té době ve skladech a v prodejnách. Nově ale už nebudou muset vést papírové evidenční knihy a nebudou muset každý měsíc oznamovat policii informace o převodech zbraní.

Spuštění registru zbraní umožňuje novela zákona o zbraních, která byla přijata v loňském roce.