Sobotka proti Babišovým změnám v ČEZu: Lidovci mají mít svého zástupce

Praha – Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ohradil proti změnám v dozorčí radě ČEZu, které minulý týden prosadil ministr financí Andrej Babiš. Podle premiérova dnešního vyjádření by jak lidovci, tak opozice měli mít v kontrolním orgánu svého zástupce – k čemuž po Babišových krocích nedošlo.

„Nepochybně KDU-ČSL má právo na to, aby nějakého svého zástupce, experta do dozorčí rady společnosti ČEZ vyslala,“ prohlásil dnes předseda vlády. „Tento názor zastávám již delší dobu, že by v dozorčí radě takto významné polostátní společnosti měl být přítomen také zástupce opozice. V minulosti tomu tak bývalo, myslím, že vláda nemá důvod cokoliv před opozičními stranami tajit.“

Dozorčí rady klíčových státních a polostátních firem obměnilo ministerstvo financí v pátek. V energetické společnosti ČEZ je nových sedm z osmi zástupců, které stát v dvanáctičlenném orgánu má. Jediným členem rady, který bude z členů navržených státem pokračovat, je bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. Toho nová dozorčí rada na prvním zasedání zvolila předsedou. Do dozorčí rady ČEZu se mj. dostali Jiří Tyc a Lubomír Charvát, kteří měli na starosti energetický program hnutí ANO. Kromě nich také první náměstek Andreje Babiše na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht a první náměstek ministra obrany Jiří Borovec.

Lidovci ani opozice žádné křeslo v dozorčí radě ČEZu nezískali; podle komunistů se ANO chová jako na dobytém území, výhrady zněly i z paláce Charitas. Lidovci požadovali, aby o změnách v orgánech ČEZu jednala ve středu i koaliční rada. Podle Sobotky by se na koaliční radě mohlo diskutovat o účasti opozice.