V Rakousku stíhají údajné Dalíkovy komplice v kauze pandurů

Vídeň – Nákup transportérů Pandur, kvůli němuž stojí před soudem bývalá pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík, vyšetřují i Rakušané. Píše o tom Mladá fronta DNES. Žalobci v Rakousku stíhají údajné Dalíkovy komplice - slovenského lobbistu Miroslava Výboha a jednoho z šéfů izraelské zbrojovky Rafael Lovu Droriho.

Marek Dalík je viněn z toho, že se dopustil podvodu, když si zástupcům firmy Steyr údajně řekl o 18 milionů eur s příslibem vlivu na tehdejší členy vlády. Ovšem průběh zakázky na obrněné vozy nemohl ve skutečnosti jakkoliv ovlivnit. Na Droriho a Výboha se ale v Rakousku za totéž sneslo stíhání pro podezření z korupce.

V případu je klíčová schůzka v restauraci U Malířů z 8. listopadu 2007. Dalík si tady měl zástupcům firmy Steyr říct o úplatek. Podle informací Mladé fronty se uskutečnila ale další schůzka ve Vídni. Té se sice Dalík neúčastnil, částka 18 milionů eur ale měla zaznít znovu. „Drori sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. 11. 2007, tak je to prý chybné. Nýbrž by za to byl také souhlas ze strany premiéra,“ cituje deník manažera firmy Steyr Stephan Szücsz. A obdobný postup prý volil také slovenský lobbista Výboh.

Podle rakouských vyšetřovatelů nešlo v této kauze jen o podvod, ale přímo o korupci. Výboh a Drori podle nich urgovali nabídku Marka Dalíka, která od něj padla 8. listopadu v restauraci U Malířů. Dalíkovo stíhání ale Rakušané zastavili z toho důvodu, že ve stejném případě stanul už před českým soudem. Dalík na včerejším jednání veškerou vinu odmítl.