Zboží z tržnic: Gang údajně nelegálně vyvedl do Asie přes 10 miliard

Praha - Policie obvinila pět lidí, kteří údajně nelegálně vyvedli z Česka přes deset miliard korun. Případ souvisí s nezdaněným zbožím z tržnic. Peníze měla organizovaná skupina vyvádět zejména do Asie. Čtyři z pěti obviněných vzal soud do vazby.

Podle kriminalistů pocházely peníze z obchodu se zbožím prodávaným na asijských tržnicích v České republice, ale i jinde v Evropě. Zboží přitom nebylo řádně zdaněné. K vyvádění peněz používali obvinění bankovní účty založené na krycí firmu mimo Českou republiku, převážně na Kypru. Během čtyř let přes ně prošlo v přepočtu více než 10 miliard korun.

Při domovních prohlídkách policie zabavila větší počet cenností v podobě zlatých šperků, luxusních hodinek a drahých kamenů. „Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy účast na organizované zločinecké skupině, legalizace výnosů z trestné činnosti a neoprávněné podnikání,“ uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle policie kauza souvisí s již vyšetřovaným případem krácení daní z loňského května. Policie tehdy zadržela 25 Čechů a Vietnamců a obvinila je mimo jiné z krácení daní, podplacení či zneužití pravomoci úřední osoby při dovozech kontejnerového zboží z Asie. Mezi obviněnými bylo i pět celníků. Podle policie skupina deklarovala při dovozech zboží výrazně nižší nákupní ceny, než jaké byly ve skutečnosti, a tím snižovala celní poplatky a DPH. Údajně také vytvářeli falešné faktury, které vystavovali na jiné společnosti než na skutečné objednatele. Podrobnosti zde.