Bavorsko ještě letos otevře v Praze svou kancelář

Praha – Zemský premiér Bavorska Horst Seehofer při dnešní návštěvě přislíbil vznik zastoupení této spolkové země v Praze ještě letos. Konkrétní termín ještě není stanoven kvůli dokončování sanačních prací. Spolu s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou dnes také podepsal prohlášení o užší spolupráci českých a bavorských vysokých škol, výzkumných pracovišť či firem.

„Mluvili jsme o spolupráci v oblasti školství, vědy a výzkumu. Byla podepsána deklarace k posílení spolupráce mezi vysokými školami, výzkumnými institucemi a firmami. Jde nám hlavně o intenzivní vzájemnou komunikaci,“ dodal Sobotka. Oba státy prý berou na vědomí nutnost modernizovat železniční spojení mezi Prahou, Mnichovem a Norimberkem.
Premiéři společně dohlédli na podpis prohlášení, které by mělo českým studentům vysokých škol usnadnit mimo jiné získání praxe v německých firmách.

Bavorské zastoupení v České republice by mělo vzniknout ještě letos. „Budeme otevírat bavorské zastoupení tady v Praze. Pana premiéra jsem pozval a on pozvání přijal, a sice na slavnostní zahájení,“ uvedl Seehofer.

Česko a Bavorsko podle obou politiků také zahajuje přípravy na česko-bavorskou výstavu k výročí tisíce let společné historie obou zemí. Proběhne v letech 2016 až 2017. K dalším tématům patřil boj proti přeshraniční protidrogové kriminalitě. Bavorsko se v posledních letech potýká s rapidním nárůstem dovozu pervitinu z Česka.

Benešovy dektrety do vzájemných vztahů již nezasahují

Před čtyřmi roky přijel Seehofer jako vůbec první bavorský ministerský předseda na oficiální návštěvu České republiky. Obě sousední země po desetiletí rozděloval názor na poválečné dějiny a vysídlení sudetských Němců z Československa - většina z nich se usadila právě v Bavorsku. S bývalým premiérem Petrem Nečasem (ODS) se Seehofer dohodl, že otázky minulosti už nebudou zatěžovat vzájemné vztahy. Nic na tom prý nehodlá měnit ani v debatách se Sobotkou. „Naše dnešní setkání bylo výrazně praktické a výrazně orientované na budoucnost,“ zmínil Sobotka.

Kromě Sobotky se dnes bavorský premiér v Praze setkal také s ministrem financí Andrejem Babišem, s nímž jednal o česko-bavorské spolupráci a aktuální problematice v EU. „Bavorsko je přirozeným obchodním partnerem České republiky a máme zájem na co nejlepších vztazích a úzké spolupráci i do budoucna,“ uvedl po jednání v prohlášení Babiš. Odpoledne si prohlédne výstavu o nucených pracích za druhé světové války v Královském letohrádku na Hradčanech.

Video Brífink premiéra Sobotky a bavorského premiéra Seehofera
video

Brífink premiéra Sobotky a bavorského premiéra Seehofera