Duchovní svátek roku: Začaly Dny lidí dobré vůle

Velehrad - Kdo má dobrou vůli, toho už čekají na Velehradě. Právě tam dnes dopoledne začala jedna z největších církevních událostí v zemi, na kterou míří desítky tisíc poutníků. Akce, která si připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, potrvá až do soboty, kdy vyvrcholí slavnostní bohoslužbou ve velehradské bazilice.

„Chceme, aby se Velehrad otevřel nejen věřícím, ale i ostatním lidem. Cyril a Metoděj přišli se základy kultury. Oni ji přinesli k nám,“ vysvětlil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na duchovní svátek míří na východ Moravy tisíce věřících z Čech, Moravy i Slovenska. Dnes odpoledne dorazí na Velehrad také desítky poutníků, kteří ve středu vyšli ze svatého Hostýna v rámci každoroční pěší poutě.

Letošní Dny lidí dobré vůle připomenou význam rodiny pro společnost, většina doprovodného programu je tak určena právě jim. „Církev kromě svých aktivit rozvíjí od nepaměti spolupráci s občanskou společností,“ připomenul souvislosti historik Jaroslav Šebek z Akademie věd ČR.

Na prostranství před bazilikou ale míří i lidé, kteří normálně do kostela nechodí. O zábavu nejmenších návštěvníků se postará Michal Nesvadba, fotbalové dovednosti si malí diváci vyzkouší pod dohledem fotbalisty Antonína Panenky. Na Velehradě se i letos setkají vozíčkáři nebo radioamatéři. Pokračovat bude také pravidelné přepisování bible, která už je dokončená z 80 procent.

Video Graubner: Věrozvěsti přinesli kulturu - v nejširším slova smyslu
video

Graubner: Věrozvěsti přinesli kulturu - v nejširším slova smyslu

Oslavy příchodu věrozvěstů si nenechaly ujít desít…Benefiční koncert v rámci Dnů lidí dobré vůle bude od 20:00 přenášet i Česká televize na ČT2. Na prostranství před velehradskou bazilikou vystoupí zlínská filharmonie, Jiří Pavlica a Hradišťan, Václav a Jan Neckářovi, Ewa Farna nebo černošský sbor ze Zambie.

Letošní patnáctý ročník Dnů dobré vůle má za hlavní téma rodinu a její význam pro společnost. Součástí akce je pravidelná sbírka na podporu vybraných projektů. Během předchozích 14 let se takto podařilo získat více než 10 miliónů korun.


Dny lidí dobré vůle se na Velehradě v předvečer cyrilometodějských svátků konají od roku 2000. Duchovní svátek vyvrcholí zítřejší dopolední bohoslužbou, kterou bude celebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner za doprovodu kardinála Dominika Duky. Detailní doprovodný program najdete zde.

Na Velehradě se dnes setkala více než stovka vozíčkářů, z nichž část dorazila například z Maďarska. Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje osm desítek dobrovolníků. Do duchovního centra východní Moravy míří také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který do baziliky dorazí v sedm večer.

Velehrad vs. Veligrad

Velehrad již brzy přivítá desítky tisíc poutníkůSkutečné místo, kde se v minulosti nacházelo duchovní centrum Veligrad, není zaznamenané v žádné kronice. Archeologové se ale domnívají, že Veligrad mohl ležet asi pět kilometrů od stávajícího poutního místa, v blízkosti Starého města a Uherského Hradiště. Velehradský klášter, který už ve středověku navázal na cyrilometodějské tradice, je významným poutním místem. I proto zde od 13. století přetrvává odkaz obou slovanských věrozvěstů, ačkoliv přímo zde Veligrad patrně neležel.