Nové zbraně bez nové munice. Vojáci nemají čím střílet

Praha – Česká armáda trpí nedostatkem munice pro nově zakoupené zbraně. Nejbolavějším místem je pak především vybavení pozemního vojska. Píše o tom dnešní Právo. Právě se zhoršující se ukrajinskou krizí začala být otázka nedostatečné výstroje ožehavým tématem. V muničních skladech je pouze nadbytek ostré munice pro dosluhující samopaly vzor 58, tankové a dělostřelecké náboje.

Zdroj: Armáda ČR Autor: Martin Koller a SRDS

Nejbolavějším místem armády je podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla vybavení pozemního vojska, kterému chybí za čtyři miliardy munice. „Jedná se nejen o munici na výcvik, ale především o tu, která chybí v zásobách,“ uvedl Pavel na zasedání výboru. Pohrozil zároveň, že v případě krize by se česká armáda mohla ocitnout i na pár dní bez munice. Chybí také náboje pro pandury i gripeny.

S novými zbraněmi nebyla koupena i nová munice

Podle generála je zapotřebí i 2 300 balistických vest a přileb, chybí bojové dávky potravin a již tradičně výstroj, také vzdušné síly by podle něj potřebovaly doplnit munici za 1,6 miliardy. Armáda se podle generálního štábu potýká především s nedostatkem munice pro nově zavedené zbraně. Chybí cvičné náboje do nových útočných pušek BREN 805. „Vzhledem k déle trvajícím finančním restrikcím nebyl spolu s pořízením zbraní zakoupen dostatek munice,“ vysvětlila Právu mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Celkově chybí munice prý za 13 miliard korun. Pro případ krize chybí v muničních skladech náboje za 10 a půl miliardy. Podle Růžičkové armáda již několik let s veškerým úsilím pokrývá nejnutnější potřeby vojáků v misích a na cvičeních. Přičemž byly i roky, kdy byly manévry ke konci roku zrušeny, právě kvůli nedostatku munice. 

Čeští vojáci
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Tyto nedostatky mají i mezinárodní rozměr. Česko totiž přislíbilo partnerům v NATO nebo v Evropské unii, že v případě nutnosti dokáže vyslat vyzbrojenou brigádu, která by dokázala v tvrdých bojích měsíc vyžít z vlastních zásob munice. „V případě vzniku nenadálé krizové situace by armáda neměla najednou dostatečné zásoby pro svou činnost na delší časový úsek,“ poznamenala Růžičková. 

Armáda by zřejmě musela NATO požádat o zápůjčku

Podle generálního štábu nasazená brigáda musí vyjet do půl roku. „Do té doby by musela být vyřešena i otázka munice, a to buď cestou mezinárodní spolupráce a sdílením schopností s ostatními státy Aliance,“ uvedla Růžičková. Nebo by musela vláda rozhodnout o vyhlášení strategické zakázky a oslovení jednoho dodavatele. Vojákům mířícím do mise by byly vydány i všechny operační zásoby. 

Armáda potřebuje ročně cvičnou munici za 600 milionů a přitom za ni může utratit jen 200 milionů ročně. Podle Růžičkové by mohl příští rok nastat obrat k lepšímu, protože ministerstvo obrany naplánovalo na nákup munice 750 milionů korun.