Do Lipnice nikdy více. Poslanecká rekreace netáhne

Lipnice nad Sázavou - Poslanecký hotel v Lipnici nad Sázavou letos zaplní hlavně parlamentní úředníci, na příští týden jsou zadané dvě třetiny pokojů. Zákonodárci dávají přednost spíš místům, kde žádné kolegy nepotkají. „To prostředí je tam skutečně nádherné. Ale to, že bych chtěl strávit dovolenou s poslanci, se kterými jsem po zbytek roku ve sněmovně, přiznám se, že po tom ani já ani většina kolegů netouží,“ řekl Petr Gazdík (TOP 09). Někteří neskrývají názor, že podobné objekty jsou pro sněmovnu zbytečné.

Místo odpočívajících poslanců jsou v hotelu zatím děti z lipnické mateřské školky. Děti využívají poslední dny, než hotel obsadí zaměstnanci sněmovny. Těch bude nejspíš víc než samotných zákonodárců.

Když byly ceny nízko, poslanci sklízeli kritiku, že si za státní peníze užívají luxusu. Pak ceny vzrostly, zájem poslanců klesl, kritika zůstala. Tentokrát za to, že státní objekt nevyužívají. „Ta představa, že někde vylezu ze sauny a tam bude pobíhat opoziční kolegyně, tak to se mi úplně točí hlava,“ vysvětlil Martin Stropnický (ANO), proč ho dovolená ve sněmovním rekreačním objektu neláká.

Podle tiskového odboru sněmovny to ale nevadí. Objekt má prý sloužit hlavně k zasedáním. A těch je v Lipnici dost. Podle hnutí Úsvit ale takové využití nestačí. „Měli bychom přehodnotit, jestli jsou takové objekty potřeba,“ uvedl například Tomio Okamura. Prodej už v roce 2010 navrhovala Miroslava Němcová, rekreace ale zůstala, jen podražila.