Pražské opozici se nelíbí Hudečkova kampaň

Praha – Žluté magistrátní plakáty rozpoutaly spory kvůli údajné předvolební kampani v hlavním městě. ODS chce dokonce vyvolat zasedání mimořádného zastupitelstva. Primátor Tomáš Hudeček tvrdí, že na plakátech jen informuje o úspěších magistrátu. Opozice však dále trvá na tom, aby veřejné peníze za sebeprezentaci, jak kampaň nazvali, nakonec zaplatil se svého.

Celkem je po Praze vylepeno pět stovek žlutých plakátů za 350 tisíc. Hlásají třeba konec machinací s pozemky, řidičáky bez front nebo uveřejňování smluv. V jejich spodní části je pak podpis primátora hned vedle loga magistrátu. Ulice metropole lemují už několik týdnů. 

Podle slov Hudečka z minulého týdne spustil magistrát řádnou komunikační kampaň. „To je jednoznačně tvrdá volební kampaň, která byla zahájena,“ oponoval mu poté Bohuslav Svoboda z ODS. 

Dojde na mimořádné zasedání?

Dnes už opozice mapuje letní program zastupitelů kvůli mimořádnému zasedání. „Chtěli bychom to nasměrovat někam k přechodu července do srpna. V tomto termínu by byl dostatečný počet zastupitelů přítomen,“ míní Svoboda. „Uvidíme, jestli mimořádné zastupitelstvo teď o prázdninách je vhodné. Ale určitě se o tom na klubu budeme bavit,“ říká Karel Březina z ČSSD. 

Hlasování zastupitelů má přitom rozhodnout, co se má s plakáty dít dál a jestli je primátor Tomáš Hudeček nakonec zaplatí sám. „Primátor k tomu nevidí žádný důvod,“ dodává však mluvčí magistrátu Petra Hrubá. 

Jedním z témat informační kampaně magistrátu je městská zeleň. Náměstek pro oblast životního prostředí si ale ani neuvědomuje, že by podobné plakáty spolu konzultovali. „Musel bych se s ním o tom pobavit. Teď nevím, nechci to komentovat,“ nevzpomíná si náměstek pražského primátora Jiří Nouza (TOP 09). 

Na plakáty si nevzpomíná ani druhý celkem ze tří primátorových náměstků. „Pokud vím, tak o tom rada vůbec nejednala,“ uvádí Václav Novotný z TOP 09. Podle mluvčí magistrátu kampaň připravovalo tiskové oddělení. Společně tak komunikovaly jen sekretariáty a podřízení radních. „Když podávají informace za svou stranu, měl by o tom náměstek primátora zcela zaručeně vědět,“ míní Bohuslav Svoboda. 

Tři měsíce před volbami není jednotná ani sama TOP 09, která v Praze vládne sama. První spory vyvolala nedávno schválená pražská kandidátka. Naposledy za ni primátora v otevřeném dopise kritizovala radní pro školství Ludmila Štvánová.