V zahraničních misích zemřelo už 24 českých vojáků

Praha – Pro českou armádu je dnešní tragédie největší jednorázová ztráta na zahraničních misích. Počet mrtvých českých vojáků v Afghánistánu nyní vzrostl na devět a celkový počet mrtvých při českých vojenských misích v zahraničí od roku 1990 se zvýšil na čtyřiadvacet.

Čtyři české vojáky dnes zabil sebevražedný atentátník, který se odpálil nedaleko základny Bagrám na východě země. Další voják je zraněn, je ale mimo ohrožení života.

Tragédie zasáhla i válečné veterány – řada z nich si z Afghánistánu odnesla celoživotní následky. „Skoro jsem brečel. Takové věci se nemají dít,“ povzdychl si Lukáš Hirka. Před dvěma lety při raketovém útoku utrpěl vážné zranění hlavy a byl schopen pouze kontaktu očima. Dnes se pohybuje na elektrickém vozíku a jeho stav se po rehabilitacích zlepšuje.

Miroslav Lidinský přišel v Afghánistánu při sebevražedném atentátu o levou nohu. Sám ale říká, že nejtragičtější byla ztráta kolegy – při tomtéž atentátu zahynul praporčík Milan Štěrba.

První český voják, Nikolaj Martynov, zahynul v roce 2007, když ho zavalila lavina kamení a bahna při vyprošťování auta. V roce 2008 zemřeli v Aghánistánu dva Češi – kromě Štěrby také voják, který terénním vozem najel na nastraženou nálož.

O tři roky později zabila improvizovaná výbušnina dalšího Čecha a ve stejný rok zemřel i Adrian Werner - na následky zranění, které utrpěl při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak. „Když odjížděl do mise, tak jsme si říkali, že může se stát všechno, a říkali jsme si i to, že se nemusí vrátit. Přál si, abychom na něj vzpomínali v tom nejlepším,“ vzpomíná jeho manželka Anna.

Armáda již oznámila, že se o děti a manželky padlých postará. Ministerstvo obrany za každého padlého vyplatí jako odškodnění asi milion korun, pozůstalé rodiny budou také dostávat měsíční výživné.

V misi ISAF je 273 Čechů

  • Čeští vojáci v Afghánistánu v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF, International Security Assistance Force) slouží od roku 2002. V letech 2008 až 2013 působil v afghánské provincii Lógar i český Provinční rekonstrukční tým.
  • K počátku tohoto měsíce bylo v misi ISAF 273 českých vojáků. Další dva Češi jsou zapojeni do nevojenské asistenční mise OSN v Afghánistánu UNAMA. V minulosti působili v Afghánistánu i vojáci z 601. skupiny speciálních sil; podle dostupných údajů jsou v zemi od letošního ledna nasazeni znovu, aby cvičili své afghánské kolegy.
  • Podle údajů z letošního února se v Afghánistánu dosud vystřídalo téměř 5000 českých vojáků.
  • Pod Úkolové uskupení AČR ISAF, které zastřešuje přítomnost českých vojáků v Afghánistánu, spadá jednotka leteckých instruktorů, strážní rota hlídající leteckou základnu Bagrám, polní chirurgický tým, příslušníci takzvaného Národního podpůrného prvku a Češi působící na velitelstvích ISAF.
  • Česká Strážní rota Bagram Air Field má 150 členů, kteří zajišťují bezpečnost vojenské základny Bagrám. Operačně je rota podřízena americkému úkolovému uskupení TF 1-320. Základ jednotky tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení AČR.
  • Česká jednotka pro výcvik pilotáže má za úkol výcvik pilotů a pozemního personálu příslušníků vzdušných sil afghánské armády. Jednotka, která sídlí na kábulském letišti, je složena ze dvou expertních skupin: první na vrtulníky Mi-17 a druhá na vrtulníky typu Mi-24. Český letecký poradní tým působí v Afghánistánu od dubna 2008; v současnosti má kolem 30 lidí, z toho deset členů palubního personálu.
  • Český polní chirurgický tým je zařazen do americké vojenské nemocnice. Počet jeho členů se pohybuje kolem 15 osob.