Náplast za poplatky: SÚKL přispěje do rozpočtu 1,7 miliardy

Praha - Ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se přesune v příštím roce do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Vláda schválila návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Peníze by měly být využity jako náhrada výpadku příjmů poté, co od ledna příštího roku přestanou pacienti platit třicetikorunové regulační poplatky.

Zrušení regulačních poplatků v ambulancích a lékárnách schválila vláda před týdnem. Pacienti by tak měli od příštího roku platit už jen 90 korun za lékařskou pohotovost. 

SÚKL má na zvláštním účtu nyní 2,01 miliardy korun. Přesun peněz zakotví novela zákona o léčivech, podle které si stát bude moci vzít z tohoto účtu peníze i v budoucnu. Transakce s náhradou poplatků tedy nebude jednorázová a zdravotnictví by mohlo z účtu SÚKL čerpat vždy, když bude potřebovat. 

Na přesunu peněz se domluvil ministr s novým ředitelem SÚKL Zdeňkem Blahutou. Ten letos nahradil předchozího ředitele Pavla Březovského proto, aby přispěl zdravotnictví úsporami v lékové oblasti. Zrychlením správních řízení o cenách a úhradách léků ze zdravotního pojištění by letos české zdravotnictví mělo získat miliardu korun. Peníze uspořené za ceny léků budou vydány na drahé přípravky, které se užívají ve specializovaných center pro nejvážnější pacienty.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by vláda měla investovat peníze spíše do „problémových sfér“, a ne do „populistických opatření“, tedy že regulační poplatky pro pacienty zruší a pak výpadek nahradí z rezerv.

Rezervy měl SÚKL na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. „To využití rezerv je možné v různých sférách. Mimo jiné se na SÚKL chystala nové agenda elektronického receptu a agenda ohledně zdravotnických prostředků, jejichž cenotvorba je v poměrně velkém nepořádku,“ zmínil Heger. Z těchto projektů ale sešlo, v současných agendách podle Hegera tedy ústav odebrání peněz nepoškodí.