Falešnou denaturaci lihu řídil Radek Březina před očima celníků

Olomouc - Hlavní obžalovaný Radek Březina i jeden ze svědků případu půlmiliardových podvodů s nezdaněným lihem u soudu v Olomouci vypověděli, že předstírali denaturaci před očima celníků. Zneužívali prý jejich nezkušenosti a nedůslednosti. Březina ale také řekl, že jeho blízký spolupracovník a závozník, který v případu vystupuje jako svědek, měl na uplácení celníků 50 tisíc korun. Během tříhodinové výpovědi se přiznal k řízení všech podvodů s lihem včetně falešné denaturace. Hájil spouobžalované, které prý do toho zatáhl.

Denaturace, tedy znehodnocení lihu pro konzumaci, probíhala v areálu podniku Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku, který Radek Březina ovládal. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně, například pro výrobu směsi do ostřikovačů. Ve skutečnosti část lihu denaturací neprošla. Radek Březina, jeho bratr Tomáš a zaměstnanec Tomáš Pantlík jsou obžalovaní, že v tajných skladech v Olomouci, Stojčíně a Valašském Meziříčí ukrývali obrovské množství nezdaněného lihu, který denaturovali pouze fiktivně. Pak směřoval do černých stáčíren alkoholu. Muži se zodpovídají z daňového úniku ve výši téměř půl miliardy korun.

Radek Březina u soudu popisoval, jak celníky, kteří měli na denaturaci lihu dohlížet, klamal. Podle jejich chování prý odhadl, zda si může dovolit denaturaci pouze předstírat, nebo ne. „Někdy si brali vzorky, zpočátku to ale nedělali. Rozhodoval jsem podle toho, zda a kolik si přinesli lahví na vzorky. Vždycky přišli do kanceláře a vyložili je na stůl,“ uvedl Březina, který je podle policie hlavou obrovských podvodů s lihem.

Březina: Celníci nevěděli, která bije…

Pokud prý byla denaturace pouze představením pro celníky, klamal je i použitím speciálních látek, díky kterým prý nepoznali rozdíl čichem. Záleželo prý i na počasí. „Někdy byli celníci nažhavení na práci, takže jsem se podle toho zařídil. Nejlepší byly roky 2004 a 2005, kdy celníci nevěděli, která bije, a nechali se obalamutit,“ tvrdil Březina. Když měl z předstírané denaturace vyjít neznehodnocený líh, dával pokyny skladníkovi firmy - Rostislavu Hanulíkovi. Ten v tomto procesu vystupuje jen jako svědek, v případu takzvané lihové mafie je ale jedním z patnácti obviněných. Dnes potvrdil Březinova slova. „I u falešné denaturace byli celníci vždycky přítomní. Jestli o tom věděli, nevím. Někdy si brali s sebou i zapečetěné vzorky,“ uvedl Hanulík. Co se s vzorky dělo dál, nevěděl.

I bratři Březinovi figurují v případu dalších daňových úniků z lihu ve výši tří miliard korun. Mezi obviněnými je také Březinova manželka. Stejně jako Radek Březina je ve vazbě. Jeho bratra Tomáše, který vystupuje jako spolupracující obviněný, soud propustil na svobodu na kauci 15 milionů korun. Proces bude u Krajského soud v Olomouci pokračovat i zítra. Senát má na programu výslech znalců a také přehrávání policejních odposlechů.