Temelín přestal dodávat elektřinu do sítě, ČEZ nahradí výpadek z jiných zdrojů

Temelín – Jaderná elektrárna Temelín přestala dodávat do sítě elektřinu. První blok je už od června odstaven kvůli výměně paliva a včera večer byl kvůli poruše čerpadla odpojen i druhý blok. Odběratelů se však výpadek nedotkne, ČEZ nahradí dodávky elektřiny z jiných zdrojů. Jaderná elektrárna Temelín dodává do sítě pětinu tuzemské spotřeby energie.

„Odstavili jsme po dohodě s energetickým dispečinkem. Na dobu oprav byly skupinou ČEZ vyčleněny náhradní zdroje. Odběratelů se odstávka v žádném případě nedotkne,“ uvedl mluvčí elektrárny Václav Brom.  

Důvodem odstávky druhého výrobního bloku byla porucha jednoho z čerpadel prvního systému technické vody, která v nejaderné části elektrárny chladí technologická zařízení. Oprava potrvá několik dní. „Technická voda důležitá (TVD) je uzavřený okruh, který zajišťuje chlazení technologických zařízení, zejména čerpadel, důležitých z pohledu jaderné bezpečnosti,“ vysvětlil Brom. Elektrárna má tři na sobě nezávislé systémy TVD. „Termín obnovení výroby elektřiny na druhém bloku bude upřesněn na začátku příštího týdne,“ dodal mluvčí.

Není to poprvé, co jsou v Temelíně odpojeny oba bloky zároveň. V červenci 2011 se protáhla odstávka druhého bloku a na prvním musela být také vyměněna část paliva. Elektřinu tehdy Temelín nedodával do sítě deset dnů. Problémy byly tehdy spojeny s přechodem elektrárny z amerického na ruské palivo.