Medaili Za hrdinství dostane také zraněný voják

Praha - Prezidentské medaile Za hrdinství se kromě čtyř padlých v Afghánistánu dočká také pátý voják, který byl těžce zraněn. Lítost nad ztrátou čtveřice mužů vyjádřil ve čtvrtek večer v telefonátu ministrovi obrany Martinu Stropnickému americký ministr obrany Chuck Hagel. Čeští vojáci mezitím dnes opět vyjeli na hlídky do okolí střežené afghánské základny Bagrám.

K tragické události dostali čeští představitelé armády a státu řadu kondolencí, a to i od amerického ministra obrany. „Chuck Hagel vyjádřil hlubokou lítost nad smrtí čtyř českých vojáků v Bagrámu a vysoce ocenil profesionalitu českých vojáků a práci, kterou v operaci ISAF odvádí,“ uvedl Stropnický.

Podle tiskového oddělení ministerstva obrany soustrast vyjádřila řada představitelů spojeneckých zemí a armád. Mezi prvními byli například ministři obrany Slovenska a Polska Martin Glváč a Tomasz Siemoniak. Soustrastný telegram odeslal Lubomíru Zaorálkovi také slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák. Vyjádřil v něm zármutek nad českou ztrátou i nutnost další společné angažovanosti v Afghánistánu. Kondolenci poslal i americký velvyslanec v Česku Norman Eisen. „Generálu Pavlovi telefonicky kondoloval také velitel sil ISAF generál Joseph F. Dunford, který vyzdvihl činnost českých vojáků v operaci ISAF,“ dodala mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

Dodala také, že se zdravotní stav zraněného vojáka od čtvrtka nezměnil. Je tedy nadále závažný, ale stabilizovaný. Česká strážní jednotka podle Růžičkové dnes naplno obnovila „standardní činnost spojenou se zabezpečením střežení základny Bagrám“ a její příslušníci opět vyjeli na hlídku. Činnost jednotky byla změněna po úterním sebevražedném útoku.

Zeman již v minulých dnech řekl, že hodlá padlé vojáky ocenit in memoriam medailí Za hrdinství. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se prezident nakonec rozhodl stejné vyznamenání udělit i těžce zraněnému vojákovi.

Čeští vojáci slouží v Afghánistánu v rámci mise ISAF od roku 2002, mandát mají schválený do konce roku 2014. V zemi jich v tomto roce působí asi 270. Po roce 2014 by na současnou operaci ISAF měla navázat mise Resolute Support, jejíž přesný obrys zatím není znám. V Afghánistánu se zatím vystřídalo téměř 5 000 českých vojáků a v důsledku války jich zde devět zahynulo.