Válková navrhla Veselého do čela ústeckého krajského soudu

Praha - Novým předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem by mohl být Jan Veselý. Navrhla ho ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Veselého do vedení doporučila výběrová komise - proti se však postavila rada tamního soudu. Podle Válkové je ale rozhodnutí komise směrodatné. Už začátkem týdne Válková doporučila na předsedu Krajského soudu v Brně i Milana Bořka. Rozhodnutí je nyní na prezidentovi.

Válková ve čtvrtek uvedla, že měla návrh na jmenování už připravený, přišlo jí ale stanovisko Soudcovské unie, ve kterém se upozorňuje na problémy týkající se výběrového řízení. Ministryně také uvedla, že výběrová komise neměla všechny dokumenty k tomu, aby správně rozhodla. Závěry komise nicméně považuje za směrodatné.

Veselý nyní předsedá Okresnímu soudu v Mělníku. Soudcovská rada ústeckého soudu Válkovou upozornila mimo jiné na to, že nemá praxi u krajského soudu. Nikdy prý nebyl na stáži u Krajského soudu v Praze a nebyl ani ke stáži ke krajskému soudu navržen. Praxe u krajského soudu přitom bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy krajských soudů. Válková začátkem června uvedla, že bude po Veselém chtít, aby se k výtkám vyjádřil. Pokud by pochybnosti vyvrátil, na předsedu soudu ho navrhne.

Do budoucna chce ministryně podobným případům předejít. Inspiraci hledá v Německu. „Mají zde právní úpravu, která zakazuje, aby se předsedou stal soudce z toho soudu, o jehož post se jedná.“ Válková to chce prosadit do novely o soudech a soudcích, kterou má teď na stole.