Jednání o eurokomisaři opět zkrachovalo. Sobotka letí do Bruselu beze jména

Praha - Kolem jedenácté hodiny večerní se zástupci koalice rozešli z jednání o eurokomisaři, ani tentokrát se ale neshodli na některém z jmen. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tedy odletí do Bruselu jednat o portfoliu pro českého zástupce bez konkrétního adepta. Lidovci během jednání ještě navrhli jako kompromis exministra životního prostředí Ladislava Mika, jejich koaliční partneři se ale o něm odmítli bavit. Sám předseda lidovců ale později návrh Mika popřel.

Další jednání koaliční rady o české nominaci začalo ve sněmovně po 21:00, k výsledku ale během dvou hodin nedospělo. Bělobrádek jen při krátké přestávce v jednání novinářům sdělil, že KDU-ČSL přišla vedle vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského s kompromisním návrhem. Konkrétní jméno nesdělil, ale podle jednoho z účastníků jednání šlo právě o Ladislava Mika. „Pan Miko náš kandidát není, je to absolutní nesmysl,“ uvedl ale na svém twitterovém účtu později Bělobrádek.

Další jednání o zástupci ČR v Evropské komisi plánuje koalice na pondělí 21. července. Ve hře tedy zůstávají Pavel Mertlík, Věra Jourová a nominant lidovců Petr Blížkovský. Předseda ANO 2011 Andrej Babiš má za to, že trumfy se kloní k Věře Jourové, kandidát sociálních demokratů se podle jeho vyjádření pro ČT na pozici eurokomisaře nehodí.

Jako jeden z argumentů zaznívá i to, že větší šance na silnější portfolio by v Bruselu měla žena. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v Interview ČT24 sice připustil, že Brusel by ženu v Evropské komisi zajisté uvítal, nicméně podle jeho názoru nemá Česká republika tak silné postavení, že by na zisk portfolia mělo vliv pohlaví budoucího eurokomisaře.

Věra Jourová a Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Sobotka chtěl do Bruselu přivézt jméno českého eurokomisaře

Premiér před jednáním vyslovil přání odjet do Bruselu odjet už s jedním jménem. Nyní ale musel požádat o přerušení jednání a věc bude nejprve konzultovat s příštím šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Mluvit s ním chce jak o možných kandidátech, tak o možném portfoliu, které by Česká republika mohla obsadit. Nicméně ta nejdůležitější evropská ministerstva jsou již rozebrána. Toto je největší selhání koalice v evropské politice. Zítra pojede premiér na setkání spředsedou Evropské komise a dalšími premiéry a měl vézt jméno… Nyní upřímně řečeno nemá moc o čem jednat," soudí komentátor Jakub Janda.

Sobotka po jednání zástupců koalice řekl, že vládní strany se shodly na tom, že se nebudou při výběru eurokomisaře vzájemně přehlasovávat. „Abychom mohli o té věci zodpovědně rozhodnout, je nezbytně nutné, aby ještě proběhly konzultace v Bruselu,“ řekl Sobotka. „Rád bych při konzultacích identifikoval možnosti a potenciál jednotlivých kandidátů,“ doplnil.

  • Hnutí ANO původně na eurokomisaře navrhovalo lídra své kandidátky do europarlamentu Pavla Teličku, a nominaci Jourové tak podle Faltýnka považuje za kompromisní návrh. ČSSD zatím oficiálně trvá na exministru financí Mertlíkovi, i když údajně existuje i možnost, že by v případě nedohody mohl ve funkci pokračovat současný český zástupce v Evropské komisi Štefan Füle. Toho však odmítlo ANO. Lidovci původně navrhovali bývalou europoslankyni Zuzanu Roithovou, která ale nemá o kandidaturu zájem. Místo sebe tak nabídla vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského, jenž však v koalici výraznou podporu nezískal.