Psycholožka: Hádky na dovolené mají své kořeny v běžném životě

Praha – Na dovolené se hádá každý desátý pár, čtvrtina lidí rovnou vyráží trávit volno raději bez partnera. Pro každý stý pár je delší pobyt pohromadě důvodem k rozchodu. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro ERV Evropskou pojišťovnu. „Příčinou hádek na dovolené bývá žárlivost, neshoda ohledně financí nebo způsobu trávení volného času. To ovšem nejsou potíže, které vzniknou jen tak uprostřed dovolené. Mají svou historii během roku,“ upozorňuje psycholožka Irena Teichmanová. „To, jak spolu trávíme čas během roku, se projeví na dovolené. Představa, že dovolená zázračné zachrání vztah, je zcestná,“ dodala.

Dovolená bývá zkouškou pro partnerské vztahy. Z průzkumu vyplývá, že 25 procent lidí jede na dovolenou bez partnera a vyrazí si raději s kolegy, kamarády, rodiči nebo sami. Každý desátý pár přiznává, že se na dovolené hádá a pro každý stý pár je delší pobyt pohromadě důvodem k rozchodu. „Manželé se po třech dnech dovolené ve Španělsku rozhádali natolik, že spolu nebyli schopni sdílet pokoj. Dámě jsme museli doporučit péči psychologa,“ uvedl ředitel pojišťovny Vlastimil Divoký, který dodal, že psychologická péče je hrazena z pojištění.

Více než polovina Čechů ovšem tvrdí, že se k sobě na dovolené s partnerem chovají stejně jako doma. Třetina dokonce říká, že dovolená utužuje manželství. 

Každý třetí rodič se o prázdninách nechce věnovat dětem

Polovina Čechů vyrazí na dovolenou k moři se svými ratolestmi. Každý třetí rodič ale doufá, že si děti najdou kamarády a zabaví se samy. Dospělí si chtějí odpočinout a mít více času pro sebe a svého partnera. „Tito rodiče dělají vše pro to, aby se děti na dovolené samy zabavily. Hledají jim kamarády, se kterými na dovolenou odjedou, nebo se jim hned po příjezdu snaží najít kamarády nové,“ uvádí Divoký.

Irena Teichmanová, psycholožka:

„Odráží to trend současné doby, kdy rodiče bojují s tím, jak rozdělit čas mezi práci a mezi rodinu. Pokud si během roku nenajdou chvíli na odpočinek, upínají se k dovolené jako k jedinému času, který by pro sebe mohli získat.“


Video Divoký: Péče psychologa na dovolené je hrazena z běžného pojištění
video

Divoký: Péče psychologa na dovolené je hrazena z běžného pojištění