Změny v zákoně o odpadech zvýší výdaje domácností, varují ekologové

Praha - Zástupci Hnutí Duha chtějí navrhnout změny v zákoně o odpadech. Úprava, kterou dnes poslanci poslali do závěrečného čtení, totiž podle ekologů podporuje spalovny a zvýší výdaje domácností. Plán Hnutí Duha kombinuje recyklaci s dotříděním zbytkového odpadu ve speciálních zařízeních. Sněmovní výbor pro životní prostředí navrhl přidat zákaz skládkování směsného komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů od roku 2024 do senátní novely odpadového zákona, jež má za cíl ztížit možnost výkupu kradených kovů.

Ve sněmovním výboru pro životní prostředí byl předložen pozměňovací návrh, který může odpadové hospodářství zásadně ovlivnit. Novela obsahuje mimo jiné zákaz skládkování recyklovatelných a spalitelných odpadů od roku 2024. „Zákon je v řadě bodů progresivní. Bohužel je jeho součástí jeden kontroverzní bod, který nutí města, obce a kraje, aby si zadávaly stavbu zajištění velkých spaloven, kam budou odklánět komunální odpad,“ řekl ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Podobu zákona prý ovlivnily firmy, které energetické využití prosazují pro svůj byznys. Jestliže by se podle ekologů zákon schválil v navržené podobě, přesměroval by do deseti let komunální odpad ukládaný na skládky do spaloven. To by bránilo větší recyklaci, kterou požaduje Evropská komise.

Hnutí Duha chce tak poslance přesvědčit, aby v zákoně udělali drobnou změnu, která by umožnila použít také alternativní postupy. Navrhují proto variantu, která je podle nich levnější, v níž se kombinuje recyklace s dotříděním zbytkového odpadu ve speciálních zařízeních. Nutná změna v zákoně je ale podle Hnutí Duha poměrně malá. „Jinou formulaci, kterou před čtrnácti dny schválila Evropská komise a kterou, pokud se stane součástí evropské legislativy, Česká republika dříve či později bude muset převzít,“ dodal Kotecký.

Lidé nabízející kovový odpad mají často problémy se zákonem, tvrdí senátoři

Předloha také počítá s tím, že obce by mohly vyhláškou omezit provozní dobu sběren surovin na svém území, určit místa pro jejich provoz, nebo je naopak zakázat. Zákaz skládkování určitých druhů odpadů vyvolal debaty už dříve. Někteří poslanci jej navrhovali připojit k vládní novele, která upravovala elektroodpady. Sněmovna zákaz skládkování v červnu zamítla po prohlášení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), že tyto změny nyní nepodpoří a návrhy pravděpodobně předloží až na podzim.

Senátoři zdůvodňují navrhovanou novelu tím, že lidé, kteří nabízejí kovový odpad, se při jeho získávání nezřídka dopouštějí řady trestných činů - krádeží, poškození cizí věci nebo ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Nárůst této kriminality se v letech 2010 a 2011 podle tvůrců novely zdvojnásobil, přičemž na této trestné činnosti se mnohdy podílejí i pracovníci sběren.

Nyní sběrny povolují krajské úřady. Nově by musely podle novely případné obecní vyhlášky respektovat. Zrušení souhlasu kraje s provozováním sběrny by jejího nekalého provozovatele zasáhlo podle senátorů citlivěji než pokuty.