ÚS zrušil strážníkovi podmínku za údajně nepřiměřeně tvrdý zákrok

Brno – Ústavní soud se dnes přiklonil na stranu strážníka Petra Skály z Jaroměře. Toho soudy potrestaly dvouletou podmínkou za to, že nepřiměřeně zakročil proti násilníkovi. Skála to ale odmítal. Ústavní soud mu dal zapravdu - soudy se věcí dostatečně nezabývaly a proto jejich verdikty zrušil. Případem se tak bude znovu zabývat náchodský okresní soud.

Petr Skála vyjížděl v roce 2011 jako strážník městské policie v Jaroměři k noční výtržnosti. Městský kamerový systém totiž zachytil v ulici Svatopluka Čecha opilého muže, který napadal svoji družku. Skála vyrazil na místo, kde útočníka povalil na zem a spoutal ho. Věc se ale vzápětí vysvětlila a podnapilý pár společně odešel.

Skálovo chování ale jeho kolega vyhodnotil jako porušení pravidel a podal na něj tresní oznámení pro nepřiměřený útok. Jenže až 3,5 měsíce po události. Okresní soud v Náchodě se dotyčného strážníka nezeptal, proč čekal tak dlouho. A tuto otázku si nepoložily ani další soudy

Podle ÚS se ale ptát měly. Stejně tak se měly podrobněji zabývat důkazy a svědectvími, která Skálův postup ospravedlňovala. Další člen hlídky, napadená žena i dispečerka kamerového systému strážníků totiž vypovídali ve Skálův prospěch. Podle nich musel agresora od ženy odtrhnout. Pak ho vyzval, aby si lehl na zem. Když neuposlechl a napřáhl ruku tak, že to vypadalo jako možný útok, Skála jej povalil na zem a nasadil mu pouta.

Šlo o pomstu?

Náchodský soud se ale ztotožnil s názorem, že strážník nemusel zasahovat tak tvrdě, že bylo možné vše vyřešit domluvou. Potrestal ho proto ročním vězením s podmíněným odkladem na dva roky. Verdikt následně potvrdil i odvolací soud i Nejvyšší soud.

Podle soudce zpravodaje Jana Musila ale případ zhodnotily nedostatečně, nedůsledně a nezodpovědně. „Provedly selekci důkazů a k mnohým důležitým skutečnostem nepřihlédly,“ uvedl Musil.

Pozastavil se také nad pozdním ohlášením případu. ÚS upozornil, že ze strany kolegy mohlo jít o pomstu. Mezi jaromeřickými strážníky v té době existovaly dvě znesvářené skupiny. Tím, že se soudy tímto a dalšími aspekty případu nezabývaly, došlo k porušení Skálova práva na spravedlivý proces.