Cestování formou spolujízdy: Jízdomat má desetitisíce uživatelů

Ostrava - Hlavně studenti a mladí lidí stále častěji využívají výhodné cestování založené na principu spolujízdy. Existuje několik serverů, které zprostředkují svezení automobilem odněkud někam za ceny příznivější, než hromadnou dopravou. K nejoblíbenějším patří Jízdomat.cz. Zaregistrovaní řidiči, kteří chtějí někoho svézt, oznámí prostřednictvím formulářů na internetových stránkách kdy, odkud a kam jedou, kolik mají volných míst a kolik bude spolujízda zájemce stát.

Aktuální nabídky na Jízdomatu, který měl za rok 2013 asi 70 tisíc uživatelů, jsou třeba tyto: Mošnov - Ostrava za 15 korun, Jihlava - Humpolec za 35 korun, Brno - Ostrava za 100, Opava - Krnov za 40 nebo Praha - Oslo za 900 korun. Cenu určuje řidič, většinou je to do jedné koruny za kilometr. Portál, který vymyslel v roce 2010 při svých pravidelných cestách mezi Prahou a Třebíčí student Jan Mittner, nabízí spolujezdcům i fotografie některých řidičů a hodnocení předchozích spolujezdců. Web měl okamžitý úspěch. Za tři dny ho navštívilo 900 lidí, po roce už ho využilo přes 30 tisíc řidičů nebo spolujezdců.

Například Dominika Vrtělová často cestuje s řidiči Jízdomatu mezi Opavou, Ostravou a Prahou. „Je to výborná věc. Musím ale říct, že si raději vybírám řidičky než řidiče. Na Jízdomatu je tento výběr možný,“ říká Vrtělová. Řidičky preferuje od té doby, co jela do Prahy s řidičem, který prý spolujízdu pojal jako seznamovací akci. „Nebylo to moc příjemné,“ říká.

Policie: Je to riskantní

Spolujízda šetří peníze řidičů i spolujezdců, je pohodlnější, většinou rychlejší než hromadnou dopravou, ekologičtější než jízda vlastním autem nebo taxíkem. Nevýhodou je, že spolujezdec neví, v jakém stavu je auto, do kterého sedá, a jaký je jeho řidič. „Nastoupit do auta k člověku, kterého neznáte, může být nebezpečné. Řidič vás může napadnout, může dojít k dopravní nehodě,“ vyjmenovává rizika spolujízdy vedoucí Dálničního oddělení Kocourovec Petr Franěc. Radí, aby si spolujezdec aspoň zapsal poznávací značku auta a poslal ji i s informací, odkud kam jede, svým blízkým.

Řidiči Jízdomatu obvykle v nabídce uvádějí také to, jestli si může spolujezdec během jízdy zakouřit nebo jestli s sebou může mít psa. Princip spolujízdy využívají i někteří autobusoví dopravci. Za nákladové ceny nabízejí místa v autobusech, například při zpátečních cestách z míst, na která odvezli skupiny turistů.