Česko zažívá nejteplejší týden roku

Praha – Právě končící červencový týden je zatím nejteplejším týdnem letošního roku; průměrná denní teplota dosáhla 21,5 stupně Celsia. Změna přitom nenastane ani v následujících dnech; v úterý se sice mírně ochladí a bude častěji pršet, ale teploty budou stále letní.

„I když nastávající týden bude o něco chladnější, zůstane teplotně nadprůměrný. Mírné ochlazení přinese týden na přelomu července a srpna,“ uvedli v měsíční předpovědi meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

V nadcházejícím týdnu se nejvyšší denní teploty budou pohybovat mezi 25 a 28 stupni. Poté už bude rozpětí větší, a to v přespříštím týdnu 21 až 27 stupňů, další týden 19 až 29 a v polovině srpna zhruba 20 až 27 stupňů. V následujících čtyřech týdnech bude také podle výhledu ČHMÚ dále kolísat množství srážek. Nejprve předpokládají meteorologové pro příští týden výrazně nadprůměrné množství deště, ale začátek srpna bude zase spíše suchý.

Dlouhodobý celkový teplotní průměr pro období od 21. července do 17. srpna činí v České republice 18,7 stupně Celsia. Nejtepleji bylo před jedenácti lety, kdy průměrná teplota dosáhla 21,3 stupně, a naopak nejchladněji v roce 1987 s teplotou 14,7 stupně.