Válková v Lánech: Nové soudce Zeman jmenuje bez výhrad

Lány – Prezident Miloš Zeman vyhoví v příštích dnech návrhu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové na jmenování 15 nových soudců. Ministryně Válková to řekla po dnešním jednání v Lánech. Ve čtvrtek prezident odmítl jmenovat šéfem Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého. Nového předsedu chce Válková navrhnout během několika týdnů.

„Pan prezident vyšel vstříc mému návrhu na jmenování patnácti nových soudců,“ prohlásila Válková po zámeckém setkání. „Je to dobrá zpráva pro všechny, kteří byli navrženi. Pan prezident podepsal i příslušný dokument, vlastní jmenování bude záviset na protokolu.“

V tomto týdnu přitom Zeman jeden justiční návrh Válkové zablokoval, když ve čtvrtek odmítl jmenovat Jana Veselého do čela Krajského soudu v Ústí nad Labem. Proti jeho navržení protestovala rada tamního soudu. Důvodem odmítnutí jsou podle prezidenta nedostatečné pracovní výsledky Veselého a to, že jím řízený mělnický soud dlouhodobě obsazuje poslední místa v hodnocení kvality. Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie.

Válková: Chyby se nebudou opakovat

„Budu si dávat veliký pozor, aby se taková situace neopakovala,“ reagovala dnes ministryně s tím, že její úřad už připravuje instrukci pro nové výběrové řízení. „Prezidenta jsem ujistila o tom, že se postarám, aby měla nová výběrová komise podklady, které budou vypovídat o tom, jak je ten který kandidát hodnocen nadřízeným soudem a odvolacími senáty. Nestane se, že by se měla cítit nedostatečně informována.“ V případě Veselého totiž některé podklady chyběly.

Dnešní schůzky v Lánech se zúčastnila i bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, sama Válkova setkání označila za „expertní rozhovor“. S prezidentem jednali také o reformě insolvenčního řízení, změnách v občanském zákoníku nebo klíčovém zákoně o státním zastupitelství. Ten chce mít ministryně hotový do konce roku a platit by měl od ledna 2016. Nakonec v něm ale nenavrhne zrušení vrchních žalobců.