Jourová prošla výborem pro evropské záležitosti, opozice se zdržela

Praha - Sněmovní výbor pro evropské záležitosti dnes podle očekávání podpořil Věru Jourovou (ANO) jako kandidátku na eurokomisaře. Podpořilo ji všech devět koaličních poslanců, všech sedm opozičních se hlasování zdrželo. Ve čtvrtek má kandidaturu Jourové formálně schválit vláda a poté pošle její nominaci do Bruselu.

Na zasedání evropského výboru vystoupila nejen Jourová, ale i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten vyjádřil přesvědčení o jejích odborných i morálních kvalitách na vykonávání funkce eurokomisařky a zopakoval, že kandidatura ženy zvyšuje šance České republiky na získání významnějšího resortu v Evropské komisi.

Jourová uvedla, že by preferovala řízení agendy regionálního rozvoje. I přes skutečnost, že si toto portfolio chce nadále podržet Rakousko, věří, že Česko má šanci tento vlivný resort získat. Pokud se eurokomisařkou stane, chce se Jourová zaměřit na dobré zvládnutí řízení svěřené agendy v Bruselu a ráda by se zasadila o dobrou informovanost českých občanů o dění v Evropské unii a jejích strukturách.   

Video Výbor souhlasí s kandidaturou Jourové
video

Výbor souhlasí s kandidaturou Jourové

Po úvodních vystoupeních Sobotky a Jourové pak ještě Jourová čelila asi hodinu otázkám členů výboru, kteří se zajímali o její názory především na unijní problematiku. Na konci září by měla podobnou proceduru absolvovat před plénem Evropského parlamentu, tzv. grilování kandidátů. 

Sobotka čekal těžší „grilování“

„Bylo to těžké, byla jsem poměrně dost nervózní, ale nakonec to v rámci možností proběhlo snad ne úplně špatně,“ zhodnotila Jourová své vystoupení před poslanci výboru. „Pokud to bylo grilování, tak na velmi mírném ohni,“ komentoval slyšení Sobotka, který přiznal, že ho čekal tvrdší. Sama Jourová očekává, že „grilování“ před europoslanci bude mnohem náročnější. 

Opozice vystoupení české kandidátky hodnotila kriticky. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové byla Jourová vyjma problematiky evropských fondů v ostatních otázkách dezorientovaná. „Česká vláda jde do poměrně velkého rizika, protože kandidáti na eurokomisaře musí obstát před poslanci Evropského parlamentu. Když bude takto nekonkrétně nebo nekompetentně odpovídat, tak nemusí uspět,“ tvrdí Langšádlová.