„Děláte z toho trhací kalendář,“ znělo sněmovnou kvůli zlevnění benzinu

Praha – Vzrušenou debatu vyvolalo snížení spotřební daně z benzinu a nafty, které k nelibosti ministra financí Andreje Babiše prosadila část ČSSD ve spolupráci s opozicí. Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl po jednání klubu své hlasování zpochybnil, a otevřel tak cestu k novému rozhodování. Podle opozice tím ale ČSSD jen ohnula jednací řád – aby mohla schválení daně stornovat a poslance přimět k poslušnosti.

Video Sestřih sněmovní přestřelky: Poslanci se přeli o spotřební daň
video

Sestřih sněmovní přestřelky: Poslanci se přeli o spotřební daň

Spotřební daň ve sněmovně: Šincl své hlasování zpochybnil a pobouřil opozici

Novelu zákona předložila vláda původně pouze kvůli zachování zelené nafty, které má ve svém programu. Poslanec ČSSD Milan Urban k ní ale vznesl návrh na snížení spotřební daně z benzinu (o 1,50 Kč/litr) a nafty (o 2,50 Kč/litr). Zdůvodnil tím, že kvůli vlivu růstu cen ropy a předchozímu zvýšení spotřební daně zdražily ceny pohonných hmot v tuzemsku natolik, že je motoristé radši nakupují v cizině.

Proti snížení byl ministr financí Andrej Babiš; upozornil, že snížení by bylo v rozporu s pravidly EU a mělo by významné rozpočtové dopady. „Pan poslanec Urban předložil absolutně nezodpovědný návrh. Státní rozpočet připraví o čtrnáct miliard, které ani nedostanou občané, ale nasype je firmám distribuujícím pohonné hmoty. Tomu, o čem hlasujete, ani nerozumíte,“ zaútočil na sociální demokraty kolem Urbana poté, co byl návrh přijat (podrobněji zde). Pro snížení sazeb totiž hlasovala nejen část poslanců ČSSD, ale i celá opozice.

Šincl své hlasování zpochybnil… a pobouřil opozici

Předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák si ihned po schválení novely vyžádal hodinovou přestávku na poradu klubu; po ní vystoupil na plénu poslanec ČSSD Ladislav Šincl: „Stává se mi to jednou za volební období, ale chtěl bych zpochybnit hlasování. Námitku jsem chtěl uplatnit ihned, ale předseda klubu svolal přestávku, a proto jsem ji nemohl uplatnit ihned.“

Sněmovna nakonec pětadevadesáti hlasy Šinclově námitce vyhověla – a otevřela cestu k tomu, aby se o již schváleném Urbanově návrhu hlasovalo znovu. Kroky vládní koalice v tu chvíli ovšem rozhněvaly opozici. „Jsem absolutně v šoku, co vládní koalice předvedla. Po hodině si rozpomenout, že chci něco zpochybnit, mi zavání podvodem, lží, habaďůrou, ale rozhodně ne demokratickými principy,“ konstatoval šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura.

Ladislav Šincl
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Filip vládě: Je to stejné jako za Nečase, jen vám chybí Nagyová

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury hodinovou pauzu ČSSD využila k tomu, aby poslance, kteří hlasovali s opozicí, přiměla ke změně názor, případně aby sehnala další zákonodárce, kteří by Urbanův návrh shodili ze stolu. „My nemůžeme za to, že jste zapomněli zpochybnit hlasování v okamžiku, kdy to zákon a jednací řád umožňuje, to znamená bezprostředně,“ prohlásil Stanjura. „Takový pokus měnit výsledky hlasování sněmovny je nepřijatelný, a já ho napadnu u Ústavního soudu, protože příště přijdete se zpochybněním druhý den. Děláte si z toho trhací kalendář.“

„Myslím, že až trošku opadnou emoce a dobereme se konce této matérie, i pan předseda Stanjura uzná, že to není na podání k Ústavnímu soudu, protože jednací řád porušen nebyl,“ reagoval na záměr předsedy poslanců ODS šéf sněmovny Jan Hamáček. I kdyby se věc k Ústavnímu soudu dostala, bude svůj postup hájit s odvoláním na stanovisko sněmovní legislativy, které si během jednání vyžádal.

Sociální demokraty nešetřil ani František Laudát z TOP 09. „Hlasování jste zpackali, prohráli, nedohodli jste se v klubu. Připadám si tady jako Neználek v říši divů. Tento nebezpečný precedent se do budoucna otočí proti vám,“ ohradil se proti revokaci hlasování s tím, že pokud ČSSD s nižší spotřební daní nesouhlasí, má ji řádně zamítnout v Senátu, kde drží většinu. „Mám vážnou obavu, že tato koalice pokračuje v praktikách koalicí předešlých, jen nemá paní Nagyovou,“ přisadil si i předseda KSČM Vojtěch Filip.

VÝROKY DNE

  • František Laudát (TOP 09): Hlasování jste zpackali, prohráli jste, nedohodli jste se předem v klubu. Připadám si tady jako Neználek v říši divů.
  • Vojtěch Filip (KSČM): Tato koalice pokračuje v praktikách koalicí předešlých, jen nemá paní Nagyovou.
  • Zbyněk Stanjura (ODS): Můžete stokrát tvrdit, že postupujete striktně, striktně a striktně podle jednacího řádu. Ale jestli 70 minut je „bezprostředně“, no tak dobře, to pak je blázinec. (…) Bezprostředně budeme řešit v Brně (u Ústavního soudu), dnes to nevyřešíme.
  • Andrej Babiš (ANO): Vůbec nerozumíte tomu, o čem hlasujete. Doporučoval bych, abyste se trošku informovali. Když tomu nerozumíte, přijďte na školení.
  • Tomio Okamura (Úsvit): Po hodině si rozvzpomenout, že chci něco zpochybnit, mi zavání podvodem, lží, habaďůrou.

Bělobrádek: ČSSD nebyla popletená, ve skutečnosti nedodržuje dohodu

O snížení spotřební daně z nafty a benzinu bude sněmovna znovu hlasovat v pátek. Jak uvedl předseda dolní komory Jan Hamáček, dnešní schválení zákona neplatí. Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky řada jeho poslanců vůbec netušila, pro co hlasuje, když navzdory vládní dohodě na snížení spotřební daně kývla. „Především mě opravdu nenapadlo, že dneska největším pomocníkem opozice při obstrukci bude poslanec opozice Milan Urban. On dnes sehrál výrazně obstrukční roli,“ prohlásil předseda vlády.

„Asi to popletli. ČSSD tvrdí, že došlo k omylu. Měli si to ohlídat,“ doplnil Babiš. Naopak podle Pavla Bělobrádka poslanci byli dobře informováni a věděli, o čem hlasují. ČSSD i ANO ale údajně nedodržují nepsanou dohodu, že se koaliční strany nebudou překvapovat pozměňovacími návrhy. „Pokud se tyto dohody nedrží, nebudeme se vysilovat a budeme posílat vlastní návrhy také. Nejčistší je pustit zákon do Senátu a ten by ho měl eventuálně vrátit. Ale tam zřejmě také není jasné, jak by Senát, který je většinově ovládán sociálními demokraty, rozhodl,“ poznamenal šéf lidovců.

Kromě pohonných hmot přitom má dolní komora v pátek jednat také o zvýšení spotřebních daní z cigaret. I k němu podal Urban pozměňovací návrh, který zvyšuje sazbu daně jinak, než chce vláda. „Pravděpodobně se okolo toho také tady bude vést nějaká zásadnější debata,“ řekl novinářům.