Český vynález proti sinicím obstál před americkým patentovým úřadem

Praha – Sinice jsou každé léto problémem českých přírodních koupališť. Dosud využívané metody na to, jak se jich zbavit, mají chemický základ a jen krátkodobé výsledky. Nový český vynález ale využívá zákonů fyziky. Pokud se osvědčí, mohl by být boj se sinicemi mnohem úspěšnější.

Takzvaná metoda iontové sítě je výsledkem mnohaletého výzkumu. Vychází z principu elektrolýzy. Základem je změna povrchového náboje sinic. „Změní jim to životní cyklus natolik, že nejsou schopné fotosyntézy, a tím pádem klesají ke dnu,“ popsal vynález tvůrce technologie Josef Kovář. „Převedeno na člověka – nemohou přijímat potravu, a tak zemřou, prostě vyhladoví,“ dodal biolog z Univerzity Karlovy Jakub Zelený.

Na velkých vodních plochách se speciální technologie zkouší z lodě. Kvůli osvědčení jsou ale potřeba mnohem přesnější výsledky. Proto se dnes metoda testovala na sádkách. „V lavoru to funguje velice dobře. Metoda využívá přirozené síly, je hrozně ekologicky šetrná. Jediné, co potřebujete, je dostat tam elektrický proud,“ dodal Zelený. Samotná voda ale pod proudem není a technologie tak není nebezpečná ani pro živočichy.

Metoda už obstála před americkým patentovým úřadem. Dnešní test byl součástí ověřování v České republice. Pokud v odborném atestu obstojí, mohly by se v příštích letech české vodní plochy zelenat už podstatně méně.