Teplé a vlhké počasí vydrží a nahraje do karet houbařům

Praha - Do konce prázdnin bude teplo, rtuť teploměru ale nepřekročí třicítku. Největší teplo bude příští týden, nejchladnější by měl být týden od 11. srpna. Příští týden má také nejvíc pršet. Deště budou lokální a doprovázet je budou bouřky. Vyplývá to z měsíční předpovědi, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav.

Celé období od 28. července do 24. srpna bude teplotně normální a srážkově nadprůměrné. V prvním týdnu bude teplo, ale deštivo. Maximální denní teplota by měla dosáhnout 29 stupňů Celsia. Poté se začne mírně ochlazovat, denní průměry klesnou ke 22 stupňům a teploměr neukáže víc než 26 stupňů.

Deštivo bude zejména v příštím týdnu, kdy spadne v průměru 30 milimetrů srážek, v extrémním případě až 60 milimetrů. Poté deště poleví. 

Houby zatím jen ve vyšších oblastech

Lehké ochlazení a deště z minulých dnů vytáhly ze země houby. Rostou hlavně ve výškách nad 500 metrů - na Šumavě, v Jizerských horách nebo Beskydech. „Je to hodně místně a skutečně tam, kde se udržela vlhkost,“ říká mykolog Miroslav Beran.

Mykologové i letos opakují upozornění - lidé by neměli sbírat neznámé druhy a houby správně skladovat – nemrazit syrové a kvůli zachování aroma sušit ve stínu.