Žádné billboardy a klipy, půjdeme mezi lidi, plánují politici

Praha – Politické strany se připravují na podzimní volby do Senátu a místních zastupitelstev. Oficiální kampaň sice ještě nezačala, některé strany se ale snaží své kandidáty zpopularizovat už teď. Heslem všech politiků se stala kampaň mezi lidmi. 

Senátní a komunální volby se budou konat téměř přesně rok po těch sněmovních. Kampaň se prý ale změní k nepoznání. Žádná záplava billboardů a náročné klipy. Heslem všech politiků se stala kampaň mezi lidmi. „Některá témata budou samozřejmě nadregionální, ale to podstatné se bude vždy odehrávat na tom daném místě,“ uvedl místopředseda lidovců Jan Bartošek. „Stoprocentně povedeme kontaktní kampaň, někteří senátoři už ji vedou,“ potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip. 

Ačkoliv politici tvrdí, že kampaň oficiálně odstartuje až na přelomu srpna a září, nic jim nebrání vyrážet mezi lidi upozorňovat na svůj program už teď. A pravidelně chodí zejména tam, kde je přes léto lidí nejvíce. „My už jsme třeba v Prostějově zahájili komunální kampaň tím, že jsme zvali lidi na koupaliště, bylo tam nějaké občerstvení, nabízeli jsme tam dětem třeba balonky,“ popsal Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO.

S brzkým startem kampaně přišel také další sněmovní nováček – šéf Úsvitu Tomio Okamura už v předstihu jezdí podporovat komunální kandidáty na veřejné akce. Ačkoli jeho lidé tvrdí, že o žádnou kampaň nejde. „Nemáme na to stovky milionů jako jiné politické strany, my jsme ve sněmovně nejnovější a nejmenší,“ uvedl. 

Senátní a komunální volby proběhnou 10. a 11. října 2014


Na své kandidáty se ještě před startem kampaně snaží upozornit také sociální demokraté, a to například pomocí sociálních sítí za pomoci takzvané „ČSSD selfie“. Každý sociální demokrat má za úkol vyfotit se mobilním telefonem, když vkládá do poštovní schránky odpovědi na vnitrostranické referendum.

„Rovněž budeme chodit za lidmi, chodíme za nimi vždycky. Pro ty mladší ročníky samozřejmě chystáme i kampaň na sociálních sítích, jako je například Facebook nebo Twitter,“ popsal chystanou kampaň místopředseda strany Milan Chovanec.

Občanští demokraté spoléhají na to, že jim v kampani může pomoci i jejich nové sídlo. Do budovy v centru Prahy se budou stěhovat v září a sázejí na to, že sem pro informace bude chodit daleko více voličů, než do jejich původního sídla v šestém patře výškové budovy. Stěhování ale není to jediné, co ODS před volbami čeká. „Chystáme mimořádný předvolební kongres občanských demokratů, který bude 5. září, kde chceme představit naše hlavní programové cíle,“ uvedl předseda strany Petr Fiala.