Mladá matka ztratila občanku - teď je jednatelkou firmy a státu dluží miliony

Praha – Dvaadvacetiletá matka dvou malých dětí Žaneta Kočková dluží státu přes 2,5 milionu. Stala se totiž jednatelkou firmy Frankie Group, i když o tom vůbec neví. Ženě nedávno na diskotéce ukradli občanský průkaz, ten sice za 14 dní dostala zpět, průkaz ale zřejmě mezitím někdo zneužil a Žaneta Kočková se stala nevědomky bílým koněm. Přišla o mateřskou i další sociální dávky a s rodinou přežívala po známých i na ulici.

Kočková nahlásila ztrátu občanského průkazu na policii a doklady dostala po dvou týdnech zpět. Jenže mezitím se stala jedinou jednatelkou jablonecké firmy Frankie Group, která má jako předmět podnikání silniční dopravu, provoz střelnice a myslivost. „Strašně se bojím, že přijdu o děcka, že mě to dostane na mizinu. Nevím vůbec, co mám dělat, mám strašně velkej strach,“ pláče Žaneta Kočková. Kvůli případu už chystá trestní oznámení.  

Převod Frankie Group z jednatele Františka Vojtíška na Žanetu Kočkovou ověřil i jablonecký magistrát. Stalo se tak loni na konci září, dva týdny po ztrátě občanského průkazu. Oba podpisy ale patří panu Vojtíškovi, kterého Kočková vůbec nezná, a v Jablonci nad Nisou nikdy nebyla. „Nebyla potřeba přítomnost paní Kočkové, takže postup úřednice byl naprosto bezchybný a v tomto případě standardní,“ uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. Také podle oslovených právníků jablonecký magistrát nepochybil. Pes je zakopán ve smlouvách firmy Frankie Group. 

Rodina Žanety Kočkové přišla kvůli dluhům firmy o dávky a žila různě po příbuzných i na ulici. V současnosti žije v ostravském ghettu Jeremenkova, v malém bytě za čtyři tisíce, kde není topení ani teplá voda. V dubnu na této adrese začala Žanetu hledat policie. Kvůli dluhu na sociálním pojištění zaměstnanců firmy Frankie Group a na žádost jabloneckého finančního úřadu. „Adresu jsme ve spolupráci s ostravskou policií zjistili a správci daně poskytli k dalšímu řízení,“ uvedla policejní mluvčí Libereckého kraje Iveta Baláková.