Bývalý hygienik Vít dostal podmínku za uzavření podivných smluv

Praha - Bývalý hlavní hygienik Michael Vít dostal pětiletou podmínku za porušení pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu uzavřel v roce 2007 nadbytečné smlouvy na poradenství pro ministerstvo zdravotnictví, kde byl náměstkem. Resortu má taky zaplatit škodu zhruba milion sedm set tisíc korun. Proti rozsudku se lze odvolat.

Vít podle obžaloby netransparentním způsobem zařídil uzavření tří poradenských smluv. Poradenství pak pro ministerstvo a Státní zdravotní ústav v Ostravě poskytoval manžel Vítovy podřízené a bývalý poslanec Otakar Vychodil. Odborná hodnota poradenských textů údajně byla nulová. Podle obžaloby se o analýzy měli starat lidé z ministerstva, a nebylo tedy nutné je zajišťovat externě. Vychodil navíc pracoval pro ministerstvo již v roce 2003, obžaloba se týkala smluv z roku 2007.

Výsledky Vychodilovy práce byly údajně téměř totožné a nemohly mít pro úřad přínos. „Výstupy pro činnost ministerstva nebyly přínosné,“ tvrdil při závěrečné řeči státní zástupce Petr Boš. Podstatou kauzy podle něj bylo vyvádění státních prostředků v celkové výši zhruba dvou milionů korun. Vít musí podle soudu zaplatit 1,7 milionu korun, což je škoda způsobená ministerstvu. Státní zdravotní ústav, jemuž byla způsobena zbývající část škody, peníze u soudu nevymáhal.

Vít i jeho advokát Vít Široký odmítli verdikt komentovat. „V Česku není jiného odborníka kromě pana Víta, který může výstupy posoudit,“ prohlásil Široký při závěrečné řeči. Podle něj se Vít žádného trestného činu nedopustil, a nemohl tak způsobit ani žádnou škodu.

Bývalý hlavní hygienik při své závěrečné řeči prohlásil, že jeho práce v této pozici v letech 2002 až 2012 měla jediný cíl, kterým byla ochrana zdraví obyvatel. „Myslím si, že jsem to splnil. Cítím se nevinen,“ uvedl Vít. Vítovi hrozily dva roky až deset let vězení. Státní zástupce pro něj požadoval nepodmíněný trest ve výši od dvou do šesti let.