Poslanci udělili výjimky nekvalifikovaným učitelům

Praha - Poslanecká sněmovna poslala dál vládní předlohu o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele. Kdyby přijata nebyla, tito pedagogové by museli školství k lednu opustit. Teď novela o pedagogických pracovnících míří k senátorům.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Wavebreak Media

Podmínka kvalifikace existuje už deset let, nicméně tisíce učitelů ji nesplňují. Návrh ministerstva školství o výjimkách se přitom týká několika skupin pedagogů. Na školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let minimálně s dvacetiletou praxí.

Předloha upravuje i výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Když budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání. Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek.

Je třeba alespoň zahájit studium

Norma stanovuje, že všichni ostatní učitelé by měli do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají.

Se svým pozměňovacím návrhem na zařazení tlumočníků českého znakového jazyka mezi pedagogy neuspěla poslankyně ANO Martina Berdychová. Poslanci neschválili ani návrh Jana Zahradníka (ODS), podle kterého by vychovatelům v dětských domovech stačilo střední pedagogické vzdělání a nemuseli by mít specializované vysokoškolské vzdělání.