Další vlna bouřek zasáhla Česko, spadne až 40 milimetrů

Praha – Další silné bouřky dnes zasáhly Českou republiku. Nad Moravu, Slezsko i velkou část Čech se krátce po poledni přihnaly mohutné bouřkové mraky. Na severu Libereckého kraje napršelo skoro 36 milimetrů, tedy téměř 36 litrů vody na metr čtvereční za jednu hodinu. Meteorologové varují před intenzivními srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí se týká všech krajů, aktuálně ale velmi silné bouřky s přívalovými srážkami očekávají v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Přívalové deště by ojediněle mohly zatopit i níže položená místa a sklepy. Na východě území očekávají meteorologové silné bouřky ještě během čtvrtka.

Výstraha před silnými bouřkami s kroupami platí do dnešní půlnoci pro celé území České republiky. Budou přecházet postupně od západu k východu od dnešního odpoledne do čtvrtečního večera a mají být ojediněle doprovázeny intenzivními srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů a kroupami.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 15:00 hod. pro Prahu, kraj Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký do čtvrtečních 01:00 hod. A pro kraje Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský až do čtvrtečních 18:00 hod.

Horký a vlhký vzduch se k nám dostává rovnou z východního středomoří. Silné bouřky postihnou během středečního odpoledne zejména západní polovinu Čech a ve čtvrtek se vyskytnou na východě Vysočiny, na Moravě a ve Slezsku, uvedli meteorologové. Již zítra se ale přehoupneme pod vliv tlakové níže, která k nám pošle také vlhký vzduch, ale mnohem chladnější. Dusno by tak mělo pominout. Ochlazení však nebude mít dlouhého trvání. Již o víkendu by se teploty měly vyšplhat nad třicet stupňů Celsia.

Vysoká vlhkost vzduchu posledních dní může za to, že zdánlivá teplota se zdá vyšší, než ve skutečnosti je. Při vlhkosti kolem 80 procent, jako bylo dnes, je totiž pocitová teplota o několik stupňů vyšší, než kolik ukazuje teploměr.