Instantní recept na spásu? Lidé chtějí všechno hned, i víru, říká teolog

Praha – Zbožnost lidí se v posledních letech od tradičních církví přesouvá k esoterickým vědám. Podle teologa a psychoterapeuta Tibora A. Brečky za to může dnešní postmoderní doba a především její příznačná uspěchanost. Lidé jsou zvyklí požadovat rychlý 'instantní recept na spásu,' kterou jím právě alternativní víry a sekty nabízí. A esoterický byznys tak rok od roku stále více kvete.

„Žijeme dnes velmi rychle, a tudíž i duchovní strava by podle některých lidí měla být rychlá, výživná a instantní. Někdy používáme termín 'instantní recept na spásu',“ upozornil Brečka. Lidé podle něj zanedbávají svoji duchovní stránku, která je pro každého jedince důležitá, ale ne každý si to uvědomuje.

Právě nové náboženské směry a nejrůznější alternativní kulty alespoň částečně podmínku rychlosti splňují. Vyhledávají je většinou lidé, kteří prochází vývojovou či traumatickou krizí. „Ať už se budeme bavit o jedincích v rámci adolescence, kdy se nám naše osobnost teprve dotváří a hledáme základní odpovědi na to, jací chceme být (…), nebo v jakémkoliv věku v rámci změn v životě, ať už úmrtí bližního, rozpad rodiny, či ztráta zaměstnání,“ poznamenal Brečka.

Tibor A. Brečka, psychoterapeut:

„Člověk se od nepaměti snaží získat odpověď na základní otázku života a smrti. Celý život žijeme v nižší či vyšší míře nedůvěry, nejistoty a ve chvíli, kdy nejistota překoná určitou hranici, má každý z nás tendenci hledat nějakou odpověď.“


Naše euro-americká, tedy západní společnost v posledních desítkách let spiritualitu a náboženství ze svého každodenního života vytěsnila a na rozdíl od ostatních částí světa v ní došlo k zásadní sekularizaci. „V minulosti byla víra a světský život úzce propojený. Pro dnešního člověka ale etablované církve zevšedněly,“ dodal Brečka.

Podle něj však stále existuje poměrně vysoká šance, že se k nim lidé navrátí. „Víry etablovaných církví jsou žitelné, jsou ku prospěchu člověka, čímž se většinou liší od všech ostatních,“ upozornil teolog. Člověk by tak měl být na pozoru ve chvíli, kdy mu někdo nabízí spásu za finanční obnos pod podivnými podmínkami a velkou rouškou tajemství.

Ve Zlíně tento týden probíhalo hlavní líčení ve věci dvou představitelů esoterické školy Poetrie, kteří údajně sexuálně zneužívali své studentky. Muž zvaný "guru Jára" pohlavním stykem údajně odstraňoval v ženách energetické háčky, které v nich zanechali bývalí partneři a které jim neumožňují plnohodnotný život. Některé ženy to však podstoupily nedobrovolně. Třiačtyřicetiletý Jaroslav Dobeš a jeho blízká spolupracovnice, čtyřicetiletá Barbora Plášková jsou nyní obžalováni ze znásilnění. Hrozí jim až dvanáctileté vězení, oba jsou stíhaní jako uprchlí.