Řidiči znovu volili nejhorší díru - neslavné vítězství si odnáší Praha

Praha - Nejhorší silniční díra v Česku je podle ankety mezi řidiči v pražské ulici U Seřadiště, která bývala dříve nejrychlejší spojkou mezi Michlí a Vršovicemi. Nejhorší výtluky na vozovce volí motoristé na portálu Výmoly.cz. Letos řidiči nahlásili přes 800 míst – 15 procent z nich už je opraveno.

Nejhorší silnice v Česku vede přes pražské Vršovice. Pro cestu, kde se dá jen těžko vyhnout výmolům, hlasovalo v internetové anketě nejvíc řidičů.O špatném stavu vozovky se ví roky, úřady se ale mnoho let dohadují s majitelem pozemků.

Druhá nejhorší díra je v Brně na ulici Dunajevského, následují Bořkovská ulice v Semilech a výtluky v pražských ulicích U Krbu a Bečovská. „Hlavní město Praha si odnáší nejen anticenu za nejhorší díru v republice, ale zároveň zatím patří mezi nejaktivnější kraje v opravách nahlášených výtluků. Druhé místo drží Středočeský kraj. Třetí příčka patří kraji Libereckému,“ uvedl autor projektu Petr Čaník.

Projekt Výmoly.cz nemá útočit na práci silničářů – mezi jeho hlavní cíle naopak patří spolupráci s nimi: „Na Výmoly.cz máme od správců cest pozitivní reakce. Velice si vážíme toho, že projekt berou vážně, a jsme rádi, že je pro ně přínosem,“ uvedl člen správní rady nadace Jiří Cívka.

V rámci projektu Výmoly.cz řidiči nahlásili celkem 4 792 výtluků, z toho 836 výmolů letos. Z těch letošních už silničáři stihli opravit 15 procent. Do konce roku by toto číslo mohlo vzrůst na 40 procent.

Ne všechny nahlášené výtluky ale mohou silničáři opravit: „Brání jim například komplikované majetkové vztahy, jak je tomu v případě letošního smutného vítěze,“ upozornil Čaník. Ve zdevastované ulici U Seřadiště se už dlouho chystá oprava, Technická správa komunikací ale zatím nemůže začít. Brání jí totiž nevyřešené majetkové vztahy. Pozemky pod částí ulice patří majiteli místního autocentra.

Video Rozhovor s autorem projektu Petrem Čaníkem
video

Rozhovor s autorem projektu Petrem Čaníkem

Nejvíce výmolů hlásí řidiči ve středních Čechách

Z hlediska krajů jsou podle serveru Výmoly.cz nejhorší silnice ve Středočeském kraji, upozorňuje Český rozhlas. Letos tam řidiči nahlásili už 268 nových výtluků, celkem skoro 1250. „Ono je to způsobeno tím, že máme nejvíc kilometrů komunikací druhých a třetích tříd. Je to řádově o stovky kilometrů víc než v ostatních krajích. Takže je to potřeba bát i v těchto souvislostech,“ cituje ČRo hejtmana Miloše Peteru (ČSSD). Kraj má podle něj připraven sytém oprav jednotlivých vozovek: drobné opravy se řeší v rámci běžné údržby v průběhu roku, na ty větší teď kraj hledá peníze.

Kvůli poničeným silnicím se vloni stalo 515 nehod. Nebylo to ani procento ze všech, které policie vyšetřovala - a nikdo při nich nezemřel. Ve skutečnosti je podobných havárií víc. Ve statistikách totiž končí taky v kolonce „nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky“. Stát má letos na opravy čtyři a půl miliardy, které použije na dálnice a silnice prvních tříd. Kraje přidají další stovky milionů.