Kauza heparinového vraha - nemocnice nemusí platit pozůstalým

Hradec Králové - Nemocnice Havlíčkův Brod nemusí zaplatit 8,8 milionu korun, které po ní požadovali pozůstalí po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky. Krajský soud v Hradci Králové žalobu zamítl jako nedůvodnou. Podle soudce šlo exces zaměstnance, za který nemocnice jako zaměstnavatel nenese odpovědnost. Pozůstalí se zřejmě odvolají. 

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli, soud ho za to odsoudil na doživotí. „Jednalo se o naprosto nečekanou záležitost, z provedených důkazů vyplývá, že nemocnice si byla záhy vědoma, že něco není v pořádku, že dochází k zvýšenému výskytu krvácivých stavů. Nebyli nečinní, snažili se najít příčinu a přijali různá opatření,“ odůvodnil soudce Jan Fifka. Stejně jako královéhradecký rozhodly v minulosti i ostatní soudy, které projednávaly podobné žaloby podané na havlíčkobrodskou nemocnici pozůstalými dalších Zelenkových obětí. 

Právní zástupce havlíčkobrodské nemocnice Jan Mach s rozsudkem souhlasí. „Je to několikátý úplně stejný rozsudek, který konstatuje, že nemocnice neporušila žádnou svoji právní povinnost a není důvod, aby hradila nemajetkovou újmu v penězích,“ řekl Mach.

Plakát k filmuPříběh heparinového vraha se dostal také na filmová plátna. Snímek s názvem Hodinu nevíš natočil v roce 2009 režisér Dan Svátek. Role zdravotníka, který sám sebe pasoval na anděla, se zhostil Václav Jiráček. Více o filmu najdete tady.


Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.