Méně je někdy více, obzvláště u lékových koktejlů

Praha – Paralelní užívaní vícero medikamentů, ať už s obdobnými účinky, nebo naopak protichůdnými, mnohdy stojí za tím, že se pacientovi neulevuje. Ba dokonce se může jeho stav ještě zhoršit. Nejčastěji se do takové situace dostávají pacienti navštěvující hned několik specialistů zároveň, třeba kardiaci s cukrovkou.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: C3574 Michael Rosenfeld

„Pacienti užívají některé léky se stejnou účinnou látkou souběžně – duplicitně, anebo takové, jejichž současné užívání se vylučuje,“ konstatuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. Lékaři upozorňují, že lidé v České republice si stále neosvojili hlášení všech užívaných léků ošetřujícímu lékaři.

Vedoucí motolské lékárny Petr Horák připisuje částečně nepřehlednost i velikému množství léků, které jsou registrovány na trhu. A praxe mu dává za pravdu – například jedna účinná látka na bolest a proti zánětům se na českém trhu s léky objevuje hned ve dvou stech typů léčiv; celá řada možností je třeba i u léků na ředění krve.

Právě u protisrážlivých léků je třeba si dát na nevhodné kombinace obzvlášť pozor. Pak se třeba stává, že nelze dosáhnout účinných hodnot jednoho léku, protože mu v tom brání účinek jiného. A ředitel SÚKL Blahuta připomíná, že interakce nebo duplicitní působení se týká samozřejmě i léků prodávaných bez předpisu. Lidé by se proto vždycky o užívání měli radit s lékařem nebo lékárníkem.

Informace o lécích má od doktora zhruba třetina lidí

Dvaašedesát procent lidí v ČR vrací do lékáren přípravky, které už nechtějí používat. Procentuálně se penzum lidí snížilo oproti roku 2012 o tři procenta. Naopak více lidí si je nechává doma, počty stouply ze sedmi na 14 procent. Do běžného odpadu vyhodí léky pětina lidí, ukázal květnový průzkum (SÚKL), v němž odpovídalo 1 500 lidí.

Podle průzkumu SÚKL z května 2014:

  • 37 procent lidí má informace o lécích od lékaře
  • čtvrtina zjišťuje informace z příbalového letáku
  • na internetu si je vyhledává 14 procent
  • nejčastěji lidé hledají informace o použití a účinku léku
  • dvě pětiny lidí někdy koupí léčivý přípravek přes internet, v 80 procentech potravní doplněk
  • jedno procento lidí také přes internet získá nelegálně lék, který je pouze na lékařský předpis; jde hlavně o přípravky na hubnutí a podporu potence

Knihu Příběhy léků Tomáše Cikrta určenou široké veřejnosti si můžete prohlédnout na serveru olecich.cz.