Případné ruské protisankce by se naší armády dotkly jen nepatrně

Praha – Případná odveta Moskvy za sankce Evropské unie by se české armády dotkla jen nepatrně, shoduje se velení armády i ministerstvo obrany. Vojsko totiž po roce 1989 skoro kompletně přezbrojilo a místo ruské techniky dalo přednost systémům, které dodávají spojenci z NATO. Teď už je v české armádě zcela závislé na Rusku jen vrtulníkové letectvo.

Dříve používali čeští vojáci ruské Migy nebo Antonovy, ty ale po revoluci nahradily švédské Gripeny a španělské letouny CASA. Také u pozemních sil došlo k přezbrojení – ruského původu už jsou jen bojová vozidla pěchoty a tanky. „Tyto stroje byly vyráběny v licenci v Československu a my pro ně máme opravárenské kapacity přímo tady v České republice,“ uklidňuje vojenský expert Dušan Rovenský.

Vojáci mají ve skladech také dost ruské munice pro protiletadlové raketové systémy KUB nebo do pancéřovek RPG- 7.

Úplně závislé na Rusku je v české armádě jenom vrtulníkové letectvo. Podle informací České televize by vojáci bez dodávek náhradních dílů vydrželi půl roku, pokud by tyto součástky vzali z odstavených strojů, tak zhruba rok. „Nedostatek náhradních dílů by z dlouhodobého hlediska mohl vést až k úplnému uzemnění těchto vrtulníků,“ varuje letecký publicista Tomáš Soušek.

Jednou z možností je urychlení plánované obnovy části vrtulníků. Těch chtějí vojáci koupit v příštím roce 12 – kvůli tomu se chystají vypsat otevřený tendr. A právě ten by mohly případné ruské protisankce vůči českému průmyslu ovlivnit. Podle prezidenta Asociace bezpečnostního a obranného průmyslu Jiřího Hynka by ale Rusko nemělo šanci v žádném podobném tendru uspět, pokud by předtím přestalo dodávat náhradní díly k vrtulníkům.  

Zásadní vliv by případné ruské sankce měly na letecké opravny LOM Praha, kde se opravují ruské dopravní vrtulníky pro všechny země NATO. Provoz této firmy by se skoro okamžitě zastavil.