AI kritizuje český vývoz zbraní do nedemokratických zemí

Praha - České zbrojařské firmy vyvezly loni do zahraničí vojenský nebo policejní materiál v celkové hodnotě 7,5 miliardy korun.  Česká pobočka Amnesty International ale kritizuje, že skoro polovina skončila v nedemokratických zemích, jako je Saudská Arábie, Egypt nebo Etiopie. Kvůli nezodpovědnému vývozu zbraní chce proto Amnesty International napsat dopis přímo ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, ten mu chce předat společně s peticí.

Vývozní licence uděluje českým firmám ministerstvo průmyslu a obchodu: „Tady je velmi důležité také závazné stanovisko ministerstva zahraničních věcí, které posuzuje, jestli vydání licence je v souladu se zahraničně-politickými zájmy České republiky,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Miroslav Kynčl. Ministerstvo zahraničí prý posuzuje všechna kritéria včetně kontextu, aby zbrojní materiál nepřispíval k porušování lidských práv.

Jenomže přesně to podle mluvčí Amnesty International Martiny Pařízkové hrozí. České zbrojovky totiž dodávají stále více munice do zemí Perského zálivu, do Egypta zase míří pistole ze zbrojovky v Uherském Brodě: „Hrozí  jejich zneužití proti civilistům, proti lidským právům,“ dodává mluvčí nevládní organizace. Amnesty International se prý snaží problematiku vývozu zbraní řešit systémově, aby měla Evropská unie, potažmo české ministerstvo zahraničí sjednocenou politiku.

Generální ředitel České zbrojovky v Uherském Brodě Lubomír Kovařík tvrdí, že firma nevyváží nikam, kde by to bylo nebezpečné. Ředitel vlašimské firmy Sellier and Bellots pak dodává, že vývoz sleduje regule Evropské unie. Česko je v rámci celé osmadvacítky poměrně malým vývozcem, české firmy se na ročním vývozu vojenského materiálu podílejí jen jedním procentem.

Případné omezení exportu vojenského materiálu by navíc mělo dopad na českou ekonomiku i nezaměstnanost. Třeba továrna Sellier and Bellots ve Vlašimi ročně vyrobí skoro miliardu nábojů. A na exportu je závislá: Většina vyrobeného zboží míří do zemí NATO a EU. Zájem o české náboje přitom ve světě neustále roste a továrna zvyšuje výrobu – jen loni tu našlo práci 300 nových dělníků.