Zážitková toaleta? Najdete na dálnicích za 15 korun

Brno - Tuzemské čerpací stanice zavádějí nové poplatky - především na frekventovaných dálnicích. Například čerpací stanice Shell už vybírá patnáctikorunový poplatek na osmnácti pobočkách. Benzina takový provoz testuje zatím na třech stanicích. V Rakousku se sice na benzinových pumách také platí, ale na odpočivadlech společnosti Asfinag se neplatí vůbec. Podobně i na Slovensku jsou záchodky u dálnice zdarma.

Na všech benzinových pumpách v Rakousku se platí v přepočtu kolem 13 korun. Kdo se ale zastaví i v obchodě, může většinou získat poplatek zase zpět v podobě zboží. Jenže v Rakousku je také hustá síť odpočívadel, které má na starosti společnost Asfinag. A veřejné záchody tu jsou čisté a jsou úplně zdarma. Stará se o něj přímo rakouský správce dálnic. Ten český povinnost zajistit řidičům dostatek veřejných toalet deleguje právě na majitele čerpacích stanic a na nich pak je, o kolik si za tuto službu řeknou, například na Slovensku si neříkají vůbec o nic.

Na čerpacích stanicích Shell nedávno zavedli patnáctikorunový poplatek. Z návštěvy veřejných toalet se tu má stát doslova zážitek. „To, co přinášíme, je nejvyšším standardem veřejných toalet, který si můžete představit,“ tvrdí mluvčí společnosti Petr Šindler. Testovací provoz prý ukáže, kolik zážitkových toalet nakonec v Česku bude. Jenže zatímco na Slovensku i v Rakousku je většinou už z dálnice poznat, zda se platí, v Česku si musí řidiči benzínky s čistými záchodky bez poplatků dobře pamatovat, protože ne na všech veřejných toaletách u dálnice je v Česku čisto.