Silné bouřky s kroupami zastavily provoz na železnici, hrozí povodně

Praha - Česko zasáhly silné bouřky s intenzivními dešti. Nejintenzivnější bouřky byly na pomezí Pardubického, Královéhradeckého kraje a kraje Vysočina. Bouřková činnost bude slábnout až ve druhé polovině noci. Pro některé části pardubického regionu a Vysočiny platí podle meteorologů vysoké nebezpečí povodní: Ve Svratce na Žďársku vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity. Bouřky způsobily i problémy na železnici. Vlaky kvůli zatopení, popadaným stromům, sesuvu půdy či poruše zabezpečovacího zařízení nejezdí na několika úsecích na východě republiky, mimo provoz je i lanovka na Ještěd.

Místy napršelo až 50 milimetrů, v okrese Chrudim až 100 milimetrů srážek nebo padaly kroupy. Pro některé části pardubického regionu a Vysočiny navíc platí vysoké nebezpečí povodní. Prudce stoupl horní tok Svratky, vzestup čeká i další toky odvodňující Žďárské vrchy. 

Povodňové ohrožení okresů Chrudim, Svitavy, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou dosáhlo podle meteorologů extrémního stupně nebezpečí. V obci Svratka na Žďársku vyhlásili 3. stupeň povodňové aktivity. Po přívalovém dešti tam voda zaplavila několik domů. Na Šumpersku u Hoštejna vydatný déšť zvýšil hladinu místního vodního toku, voda poškodila most. Hasiči také evakuovali 85 dětí z dětského tábora do náhradního ubytování. V Hoštejně byl dnes odpoledne na řece Březná překročen třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. V Jeseníkách kvůli vydatným dešťům za posledních šest hodin napršelo místy 40 až 70 milimetrů srážek. 

Kroupy na Chrudimsku
Zdroj: Twitter - In-počasí
Autor: Marta Žádníková

Celkem dnes museli hasiči na východě Čech vyjíždět k desítkám zásahů, aby odstranili následky bouřek a přívalových dešťů. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, odklízeli polámané stromy a větve nebo čistili propusti a silnice. V Zadním Arnoštově na Svitavsku, kde přetekl rybník, postavili provizorní hráz a odstraňovali naplaveniny pod mostky. V Kutříně na Chrudimsku zase hasiči asistovali u evakuace dětského tábora. Z neprůjezdné ulice v Ústí nad Orlicí, kde uvízlo ve vodě osobní auto, hasiči vyprošťovali z vozu matku s dítětem a odvezli je do bezpečí.

Na Chrudimsku bouřky postihly nejvíce obce Krouna a Svratouch. „Přívalový déšť způsobil bleskovou povodeň. Silnice do Svratky je neprůjezdná, nepobraly to mostky, je to docela malér,“ uvedl starosta Jiří Socha. Po opadnutí vody lidé čistili zaplavené sklepy a dvory.

V Rosicích u Brna zase přívalový déšť ze silných bouřek nadvakrát vyplavil zimní stadion. Voda se dostala do strojovny a podle informací hasičů jí bylo na stadionu půl metru až metr. Voda natekla také do elektrorozvodny, lidé v okolí tak nemají přívod elektřiny. Hasiči totiž
odpojili elektřinu a vodu odčerpávají.

Během dne, jak postupovala bouřková vlna, byly mimo provoz i úseky mezi Ostravou hlavním nádražím a Ostravou Svinovem, Běchovicemi a Českým Brodem a Hradcem Králové a Praskačkou. Bouřky na několika místech na východě republiky vyřadily železniční zabezpečovací zařízení a spadlý svah zastavil dva rychlíky mezi Střelicemi a Tetčicemi na jižní Moravě. Přerušený byl i provoz v úseku Ústí nad Orlicí - Dlouhá Třebová na trati mezi Prahou a Brnem. Omezení byla i mezi Hoštejnem a Lukavicemi na Moravě.

Po bouřkách se v Česku sice mírně ochladí, ale podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu bude srpen teplý, ochladí se až v jeho posledním týdnu. Rtuť teploměru by už ale neměla překročit 29 stupňů. Teplé a slunečné počasí přeje také sinicím, a proto hygienici už vydali varování před koupáním ve čtyřech přehradách - více čtěte zde.

Video Podívejte se, jak lokální záplavy komplikovaly život v zemi
video

Podívejte se, jak lokální záplavy komplikovaly život v zemi

Podívejte se, jak lokální záplavy komplikovaly život v zemi

23

Jižní Čechy po bouřce: Voda se valila z polí