Hygienik: Opatření proti ebole fungují. Malé „nedorozumění“ vše prověřilo

Praha – Opatření a souhra jednotlivých úřadů při případném výskytu viru ebola v ČR funguje, vzkazuje hlavní hygienik Vladimír Valenta. Už zítra má ministra zdravotnictví seznámit podrobně s tím, jak by Česko v takovém případě postupovalo. Souběh všech institucí si mohl hygienik v praxi vyzkoušet už při víkendovém případu, který se nakonec ukázal jako planý poplach.

Video Souhra zafungovala - i když nanečisto, popsal hygienik
video

Souhra zafungovala - i když nanečisto, popsal hygienik

V plné pohotovosti tehdy byli jak krajští hygienici, tak infekční oddělení na Bulovce, které má k dispozici specializované pracoviště pro výskyt vysoce nakažlivých nemocí. K hlavnímu hygienikovi se tehdy dostala zpráva o muži, který mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole. Vzniklo podezření, že může jít o nakaženého jedince.

„Já jsem dostal informaci v 10:12, okamžitě jsme zalarmovali tým epidemiologů Středočeského kraje – onen muž byl z Kladna. V 10:53 byla situace vyřešena. Ukázalo se, že se nejednalo o podezřelý případ, že ten člověk nabízel opravdu jakousi pomoc, v západní Africe nebyl, v kontaktu s nikým taovým nebyl, čili jednalo se o nedorozumění. Byl to planý poplach, nicméně ty mechanismy se úspěšně rozběhly,“ popsal Valenta v ranním vysílání Studia 6.

Zprávu o rizicích pro ČR a připravených opatřeních podá Valenta ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) v úterý. „Předpisy a postupy jsou nastavené od loňska, počátkem roku vláda přijala dvě směrnice - o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti a druhou o postupu ve zdravotnickém nařízení,“ upřesnil.

Video Opatření proti ebole: ČT nahlédla do pracovišť s nejvyšším stupněm rizika
video

Opatření proti ebole: ČT nahlédla do pracovišť s nejvyšším stupněm rizika

Opatření proti ebole: ČT nahlédla do pracovišť s nejvyšším stupněm rizika

Podle směrnice o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti ohlásí kapitán, když na palubě je podezřelý z nákazy. Řízení letového provozu předá zprávu krizovému štábu či operační středisko hasičů, to informuje hlavního hygienika. To vše se stane v řádech minut.

Do pohotovosti je povolán epidemiologický tým, ty jsou ustaveny od loňska na všech krajských hygienických stanicích, včetně Prahy. Vyjedou na letiště či místo hlášení a rozhodnou o epidemiologických opatřeních. Pacient s ebolou by byl dopraven na Bulovku, hygienici vyhodnotí jeho kontakty a rozhodnou o ustavení zdravotnického dohledu. Rozhodnou například i o způsobu dekontaminace.


V rámci těchto opatření jsou trvale vyčleněna lůžka na Bulovce. Hned dvě z nich vykazují nejvyšší stupeň zabezpečení proti vysoce nakažlivým nemocím. Jsou opatřeny hermeticky uzavřeným biovakem a lékaři do něj mají přístup ve speciálních kombinézách či skafandrech (u nemocí přenášených vzduchem). Pracoviště bylo v nedávné době modernizováno. „Pacienty s podezřením na ebolu jsme tu zatím neměli. Měli jsme tu samozřejmě osoby s nějakým podezřením na nebezpečné infekce, ale ten klinický stav nikdy nebyl takový, abychom je museli zavírat do bioboxů,“ uvedla primářka kliniky Hana Roháčová.

Na nádražích a letištích budou v nejbližších dnech letáčky s popisem příznaků eboly a radami cestujícím, kam se při podezření na nákazu obrátit, dodal Valenta. V třítýdenní inkubační době není člověk pro okolí nebezpečný, nákazu šíří, až když má příznaky.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína. U nejnebezpečnějších kmenů viru se úmrtnost pohybuje kolem 90 procent. Pacienta je možné pouze zavodňovat a posilovat jeho imunitní systém. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu. Současné epidemii ve státech Guinea, Libérie a Sierra Leone podlehlo už přes 720 lidí. Odborníci sice na riziko přenosu do Evropy upozorňují, podobně nekontrolovatelné šíření nemoci je ale v evropských podmínkách prý nepravděpodobné.