Církve už mají ve svém fondu téměř půl miliardy

Praha – Restituční fond katolické církve se začíná plnit. Do investičních účtů zřízených u ČSOB přišly již stamiliony korun z první splátky finančních náhrad. Prostředky z fondu budou využívat všechny římskokatolické církve. Banka začala ihned po skončení upisovacího období vložené prostředky investovat a zhodnocovat. Podle generálního sekteráře České biskupské konference Tomáše Holuba jde o prostředek k tomu, aby církev mohla pomáhat i v horizontu dalších desetiletí. Podle zákona o majetkovém vyrovnání má stát 16 církvím a náboženským spolkům do roku 2043 vyplatit jako náhradu za nevydaný majetek dohromady 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Hemera/Radomir Rezny

Bankéři se se zástupci katolické církve dohodli, že pro smysluplné fungování fondu bude třeba shromáždit řádově stovky milionů. „To se už nyní podařilo. Církev ale očekává další nárůst objemu v roce 2015 i v následujících letech,“ řekl Jan Barta, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management. „Mám radost ze vzájemné důvěry v případě, kdy se církev na úrovni diecézí s tímto typem investice setkává poprvé,“ uvedl k fungování fondu Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference.

Již dříve řekl, že zisk bude výnosem pro vkladatele, tedy jednotlivé diecéze. Ty jsou svobodné v tom, kolik peněz do fondu vloží. Diecéze nebo řeholní řády výnosy použijí na investice do škol, hospiců, oprav kulturních památek nebo na platy. Postupně jim totiž budou klesat příspěvky od státu.

Zástupci církví v expertní komisi
Zdroj: ČT24

Banka uvádí, že portfolio fondu bude široce diverzifikováno jak mezi akcie a dluhopisy, tak i regionálně a mezi různá odvětví. Fond respektuje při svých investicích morální a etická hlediska. Vyloučeny jsou proto například společnosti vyrábějící alkohol či zbraně. Založení fondu církve prezentují jako zásadní krok na cestě k finanční nezávislosti. 

Kromě náhrad ve výši 59 miliard mají církve dostat také nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Zároveň se církvím postupně snižuje příspěvek na podporu činnosti, který v době přijetí zákona činil asi 1,5 miliardy korun ročně.

Video Redaktor ČT: Jednotlivé diecéze přesné údaje o částkách zatím tají
video

Redaktor ČT: Jednotlivé diecéze přesné údaje o částkách zatím tají