Policie obvinila pětici lidí kvůli úvěru, škoda údajně skoro čtvrt miliardy

Praha - Protikorupční policie obvinila pět lidí v souvislosti se schválením úvěru od České exportní banky (ČEB) na obchodní projekt v Číně. Česku údajně způsobili škodu ve výši 221 milionů korun. Pětice čelí trestnímu stíhání pro trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Podle vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové jsou mezi stíhanými i členové vedení banky. 

„Police prověřuje řadu projektů, které byly spolufinancovány exportní bankou, a v rámci tohoto prověřování bylo teď zahájeno stíhání pro další skutek. Jediné, co mohu potvrdit, je to, že se to týká i osob z vedení banky,“ řekla ČT Bradáčová. 

Obviněným hrozí dva až osm let vězení. „Trestných činů se měli dopustit v souvislosti se schválením úvěru od České exportní banky ve výši 12 milionů amerických dolarů (zhruba čtvrt miliardy korun) v rámci podpořeného financování na obchodní projekt v Číně,“ uvedl bez dalších podrobností Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. 

Podle informací z vedení ČEB není nikdo z obviněných lidí v bance v současnosti nepracuje. „Toto obvinění pravděpodobně souvisí se schválením úvěru ČEB z roku 2009 na obchodní projekt,“ potvrdil ředitel banky Karel Bureš. 

V květnu informovalo vrchní státní zastupitelství o jiném obvinění souvisejícím s úvěrem od České exportní banky. Kauza se týká stavby luxusních apartmánů v Tunisku. Dva lidé jsou stíháni pro úvěrový podvod, kterého se měli dopustit právě vylákáním půjčky ve výši 308 milionů korun od banky. Třetí člověk byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože údajně při poskytnutí úvěru nepostupovali obezřetně. 

  • Posláním České exportní banky (ČEB) je podporovat český vývoz a povědomí o České republice ve světě. 
  • Vznikla v roce 1995 za vlády vedené Václavem Klausem. 
  • V současnosti vlastní akcie ČEB čtyři ministerstva: financí (41 procent), průmyslu a obchodu (24 procent), zahraničních věcí (deset procent) a zemědělství (pět procent). Zbylou pětinu drží Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), kterou také ovládá stát.
  • Generálním ředitelem ČEB je od počátku letošního června Karel Bureš. Ve funkci nahradil Jiřího Klumpara, jenž na konci května rezignoval poté, co jej k odchodu vyzvali ministři průmyslu a financí. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) Klumpar překročil své kompetence manažera, když navrhl vytvoření nové Konsolidační banky z části ČEB. 
  • ČEB získává finanční zdroje především prostřednictvím mezinárodních a domácích peněžních a kapitálových trhů. Základním zdrojem jsou emise dluhopisů v korunách i cizích měnách, jejichž objem ke konci roku 2013 dosahoval částky 83,906 miliardy korun. 
  • ČEB rovněž získává peníze ze státního rozpočtu. V loňském roce uplatnila banka nárok na dotaci 2,187 miliardy Kč.