V obecních volbách kandidují tisíce lidí. Kampaň bude klidná, říká politolog

Praha – Dnes v 16:00 hodin vypršela lhůta pro podání přihlášek do podzimních komunálních a senátních voleb. Ty se uskuteční v pátek 10. října a v sobotu 11. října, druhé kolo senátních voleb pak o týden později. Ve volbách do obecních zastupitelstev budou obyvatelé více než 6 000 českých obcí vybírat mezi tisíci kandidáty. Hned po volbách do sněmovny jsou komunální volby ty nejoblíbenější, pravidelně se jich účastní 45 až 50 % lidí. „Nemyslím si, že kampaň bude útočná. Politické strany jsou si vědomy toho, že občané jsou politikou unavení,“ předpověděl politolog Pavel Šaradín.

Video Události: O hlasy voličů se budou ucházet tisíce kandidátů
video

Události: O hlasy voličů se budou ucházet tisíce kandidátů

Obecní úřady nyní posoudí, zda všechny přihlášky obsahují požadované náležitosti, jako je například jméno, věk, povolání či trvalé bydliště kandidátů; o konečné registraci rozhodnou do 23. srpna. Už nyní je jisté, že lidé budou na podzim vybírat z desítek tisíc jmen. Při posledních volbách v roce 2010 o místa na radnicích usilovalo 226 000 kandidátů, zvoleno jich bylo přes 62 000.

JAKÉ DALŠÍ TERMÍNY NÁSLEDUJÍ?

 • 5. srpna – uzávěrka přihlášek
 • do 11. srpna – strany mohou doplňovat či upravovat kandidátky
 • do 23. srpna – úřady rozhodnou o registraci či odmítnutí přihlášek
 • přelom srpen/září – většina stran rozjíždí volební kampaň
 • do 8. října – kandidáti mohou z voleb odstoupit
 • 10. a 11. října – volby do zastupitelstev obcí a první kolo senátních voleb v 27 obvodech, v nichž byli senátoři zvoleni před šesti lety
 • 17. a 18. října – druhé kolo senátních voleb

Podrobné informace k obecním volbám najdete na stránkách ministerstva vnitra.


Na rozdíl od voleb třeba do sněmovny či Evropského parlamentu není možné vyřídit si voličský průkaz – v komunálních volbách mohou lidé hlasovat pouze v místě svého trvalého bydliště. Právě obecní volby přitom patří k těm s nejvyšší účastí.

Jak připomněl politolog Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín, od roku 2002 se počet voličů v obecních volbách mírně zvyšuje. Při posledních volbách před čtyřmi lety dosáhl 48,5 %. „Byl bych velmi rád, kdyby se tento výsledek zopakoval i v roce 2014,“ podotkl Šaradín (více o výsledcích minulých voleb najdete zde).

Karlův mostNOVINKA V PRAZE: JEDINÝ VOLEBNÍ OBVOD

Zatímco před čtyřmi lety bylo hlavní město rozdělené na sedm volebních obvodů, letos budou Pražané volit jen v rámci jediného obvodu. V únoru se na tom dohodli zastupitelé (čtěte víc). Rozdělení Prahy do více obvodů bylo podle kritiků účelové, protože znevýhodnilo malé strany. Taky se zvýší počet členů zastupitelstva – z dosavadních 63 na 65.


Mluvčí resortu vnitra Vladimír Řepka očekává, že pro letošní obecní volby bude vytištěno přes 13 milionů hlasovacích lístků. Na těchto lístcích budou uvedeni všichni kandidáti všech stran v dané obci či městské části, voliči tak mohou vybírat své favority napříč politickými stranami (tzv. panašování). Obcí je v Česku celkem 6 253.

Najdou se však i obce, kde už je o výsledku prakticky rozhodnuto. Třeba ve Světí nedaleko Hradce Králové mají jedinou kandidátku a na ní právě tolik jmen, kolik je míst v zastupitelstvu.

KOLIK SE DO KOMUNÁLNÍCH VOLEB HLÁSÍ STRAN A HNUTÍ?

 • 31 – Praha
 • 18 – Ostrava
 • 17 – Brno, České Budějovice, Pardubice, Plzeň
 • 15 – Liberec, Hradec Králové
 • 14 – Olomouc, Ústí nad Labem, Zlín
 • 12 – Jihlava, Karlovy Vary

Primátoři, kteří budou obhajovat svou funkci
Zdroj: Volby.cz

Stranické kasy budou lehčí o desítky milionů

S blížícím se termínem voleb už se strany chystají na předvolební kampaně – spustí je na přelomu srpna a září. Nejvíc chtějí za kampaň utratit sociální demokraté – kolem 60 milionů. TOP 09 vyčlenila 11,5 milionu, komunisté 10 milionů, lidovci a Úsvit po osmi. Strana zelených má připraveno 1,2 milionu korun, Svobodní na podzimní volby vynaloží celkem 5,5 milionu korun. Další partaje o částce ještě nerozhodly, například vládní ANO nebo opoziční ODS.

A jaká bude volební kampaň? „Nemyslím si, že bude útočná. Politické strany jsou si vědomy toho, že občané jsou politikou unavení. Že nechtějí nějakou mobilizační kampaň, že nechtějí negativní kampaň. Řekl bych, že budou převládat programová témata,“ vysvětlil Šaradín.

„Ty volby jsou letos velmi důležité. Buďto potvrdí, anebo zpomalí to, co začalo před čtyřmi lety, to znamená rozklad politického spektra, jak jsme ho znali od devadesátých let,“ myslí si komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo. Ve stejném termínu jako komunální volby se uskuteční také první kolo senátních voleb. Voliči rozhodnou o obsazení 27 z celkových 81 senátních křesel (čtěte víc).

Lidé v Luhačovicích na Zlínsku volí senátora
Zdroj: ČTK
Autor: Zdeněk Němec

V některých obcích se přidá i referendum

Spolu s komunálními volbami se v některých obcích budou konat rovněž obecní referenda. Někde o nich rozhodly samotné radnice, jinde o vyhlášení usilovali aktivisté. Třeba v Brně se bude nejspíš znovu hlasovat o poloze hlavního nádraží (první referendum k tomuto tématu proběhlo už před deseti lety) a v Praze 10 se budou moci občané vyjádřit k sídlu radnice. Městská část chce postavit novou budovu kvůli špatnému stavu té současné. Odpůrci projektu ale stavbu za stovky milionů korun považují za předraženou.

Plebiscit se bude konat také ve Znojmě, kde místní rozhodnou o úplném zákazu hazardu. V Blansku bude hlavním tématem referenda osud chátrajícího hotelu Dukla. O jeden lístek navíc budou moci hodit do urny i v Moravském Krumlově. Tam určí, zda má město odkoupit zámek, v němž byla dříve vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy.