Generální ředitelství nebude, úředníky bude řídit ministerstvo

Praha – Místo Generálního ředitelství státní služby bude na činnost úředníků dohlížet ministerstvo vnitra, navrhla na jednání zástupců sněmovních stran koalice. Vláda považuje nabídku za kompromis vyžadovaný opozičními stranami za to, že umožní schválení novely služebního zákona. Opozice na ní kritizovala především podobu generálního ředitelství, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek hovořil v té souvislosti o „úřednické šlechtě“. Zástupci TOP 09 i ODS oznámili, že pro pozměněný návrh budou strany hlasovat, Úsvit je nadále proti, výhrady mají i komunisté. Poslanci budou o služebním zákonu jednat 27. srpna.

Video Služební zákon se přibližil ke svému schválení
video

Služební zákon se přibližil ke svému schválení

„Generální ředitelství padlo,“ shrnul koaliční návrh na změnu služebního zákona předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání sněmovních stran. Vládní strany však ustoupily požadavkům opozice jenom částečně. Kritizovaný ústřední úřad jsou ochotné obětovat. „Nebude také zřízena pozice generálního ředitele státní správy,“ poznamenal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zůstává však myšlenka na centrální koordinaci úřednictva. Kompetence Generálního ředitelství státní služby by tak podle koaličního návrhu mělo převzít ministerstvo vnitra a jeho nový náměstek pro státní správu. „Jmenovat a odvolávat státní tajemníky bude vláda,“ tlumočil další podstatnou změnu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Namísto generálního ředitele bude na ministerstvu vnitra náměstek pro státní službu, který bude jmenován na šest let s neopakovatelným mandátem. „Bude rozhodovat jako odvolací instance o rozhodnutí tajemníků na jednotlivých resortech,“ uvedl předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier s tím, že tajemník bude díky charakteru svého mandátu těžko ovlivnitelný.

Zprvu se zdálo, že ke koaličnímu návrhu bude mít opozice zásadní výhrady. „Já to vidím jako úplný ústup koalice od původního záměru. Podle mého soudu zcela nelogicky posilují ministerstvo vnitra do mocenského orgánu, který jsme tady nikdy neměli,“ řekl Vojtěch Filip s tím, že se nabídka nelíbí ani dalším dvěma stranám. Filip poukázal, že pod ministerstvo vnitra dnes spadají bezpečnostní sbory i jejich generální inspekce. Po půlhodinové přestávce ale vystoupili zástupci ODS a TOP 09 s tím, že přepracovaný návrh podpoří. Podle Miroslava Kalouska stačí, že ministerstvo nebude mít personální pravomoc nad státními tajemníky. „Je tam jenom personální servis v oblasti výběrových řízení, vzdělávání, systemizace. Je to servis, není tam pravomoc,“ uvedl místopředseda TOP 09.

Bohuslav Sobotka:

„Služební zákon nebude z hlediska účinnosti odsouván a začne platit od 1. ledna 2015.“


Komunistům a Úsvitu se nelíbí ani upravený zákon

KSČM a Úsvit však se služebním zákonem stále nejsou spokojeny. „Očekávali jsme, že dojde k opravdovému odpolitizování státní správy,“ uvedl předseda poslanců Úsvitu Radim Fiala. Dohled ministerstva financí a vliv vlády na jmenování státních tajemníků k tomu však podle něj nepovedou. „Nic se nezměnilo,“ řekl Fiala. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury tak Úsvit nepodpoří ani upravenou verzi služebního zákona.

Vojtěch Filip potom kromě obavy ze síly ministertva vnitra kritizoval i slabý vliv ministerstva financí na úřednictvo, ačkoli například Andrej Babiš (ANO) dříve hovořil o možnosti, že by si ministerstva vnitra a financí kompetence rozdělila. „Jedinou ingerenci tam má ministerstvo financí stanovením limitu počtu zaměstnanců, respektive peněz, které pro státní zaměstnance budou dávat,“ uvedl. Bohuslav Sobotka upozornil, že je ochoten „o dílčích věcech“ ještě s komunisty a také Úsvitem, kteří mají k pozměněné podobě služebního zákona výhrady, jednat. „Ale pokud jde o základní parametry, ty jsou dnešní dohodou dány a už se měnit nebudou,“ podotkl.

Kompromisní podoba služebního zákona:

  • koordinace trvalých náměstků (státních tajemníků) bude úkolem ministerstva vnitra
  • náměstek pro státní službu nebude mít personální pravomoci nad státními tajemníky, jmenovat a odvolávat je bude vláda, funkční období bude pětileté
  • náměstek pro státní službu bude jmenován na šest let s jediným funkčním obdobím
  • finanční možnosti státní služby stanoví ministerstvo financí
  • zůstávají dva typy náměstků: političtí dosazení ministrem a odborní (státní tajemníci) jmenovaní vládou
  • úřednické zkoušky nebudou muset skládat úředníci s min. čtyřletou praxí

Hlasovat se bude koncem srpna

Zástupci TOP 09 a ODS však uvedli, že návrh považují za rozumný kompromis – opozice po zrušení generálního ředitelství naopak souhlasí se zachováním dvou úrovní ministerských náměstků. „To, co nám umožňuje dohodu uzavřít, je jistota, že nevznikne opouzdřená čtvrtá samostatná moc ve státě,“ řekl Miroslav Kalousek s tím, že jsou opoziční poslanci připraveni pro přepracovanou novelu služebního zákona „aktivně hlasovat“. Poslankyně ODS Jana Černochová koalici dokonce poděkovala. Poslanecká sněmovna bude o služebním zákonu jednat až 27. srpna, do té doby má jeho podobu vypilovat expertní skupina zástupců parlamentních stran.