Sobotka: Nová vědecká centra nejsou riziko, ale příležitost

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) končí inspekční kolečko po jednotlivých ministerstvech. Dnes se sešel s vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Po schůzce Sobotka mimo jiné řekl, že nová vědecká centra by se neměla vnímat jako riziko pro rozpočet, ale jako příležitost pro rozvoj vědy a inovací v Česku.

Sobotka tak reagoval na obavy veřejné sféry, jak se bude nově vybudovaná čtyřicítka špičkových center financovat, až skončí čerpání evropských dotací. Úkolem vlády nyní podle Sobotky není centra zavírat, ale tlak na to, aby byly efektivní. „Nová vědecká infrastruktura není jen rozpočtové riziko, ale je to veliká příležitost z hlediska rozvoje České republiky a záleží jenom na nás, jak dobře to dokážeme využít,“ uvedl Sobotka s tím, že nepochybně rozpočtová rizika existují.

Většina center už buď stojí, nebo se staví. Evropská unie na ně přispěla zhruba čtyřiceti miliardami korun, Česko je v řádu několika miliard spolufinancovalo.

Podle Sobotky je ale potřeba, aby se věda a výzkum v těchto centrech mohly dělat na kvalitativní úrovni a aby došlo k technologickému posunu a pokroku ČR. Zdůraznil, že Česko pro ně musí získat kvalitní vědce nejen české, ale i zahraniční. Aby se snížily náklady na na státní rozpočet a současně se centra propojila s průmyslovou základnou, která je v ČR velmi silná, zdůraznil.

Video Sobotka: Nová vědecká centra nejsou riziko, ale příležitost
video

Sobotka: Nová vědecká centra nejsou riziko, ale příležitost

„Vznikla řada nových vědeckých pracovišť, vybudovaly se nové ústavy, vybavily nové laboratoře za prostředky, které jsme získali z fondů EU. Já vím, že se velmi často o fenoménu diskutuje jako o rozpočtové hrozbě a je s tím spojena negativní publicita, kolik stát bude muset doplácet,“ poznamenal premiér. Po vědeckých a výzkumných centrech v současnosti jezdí skupina odborníků, která zjišťuje, zda budou dlouhodobě udržitelná.

 • Sobotka se má dnes sejít ještě ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ukončí tak sérii bilančních návštěv jednotlivých ministerstev, které zahájil před měsícem. Sobotka uvedl, že to byla byla dobrá příležitost si se členem vlády v klidu promluvit ne pod tlakem vládní agendy a po půl roce od nástupu vlády zhodnotit práci. Vláda by měla podle něj být schopna včas odhadnout blížící se problémy.

I politici si někdy hrají. Podívejte se

Video "Jsme prostě umělci." Sobotka a Bělobrádek si hráli s chemií
video

„Jsme prostě umělci.“ Sobotka a Bělobrádek si hráli s chemií

Sobotkovy ministerské inspekce

 • Kultura: Premiér slíbil více peněz na opravy památek i na platy zaměstnanců. Šéfa resortu Daniela Hermana (KDU-ČSL) ocenil především za zavedení investičních pobídek pro filmaře.
 • Doprava: Ministr Antonín Prachař (ANO) dostal od Sobotky pochvalu za správné nastavení strategických priorit s ohledem na program vlády. Probírala se dostavba D11 a odstranění sesuvu na D8.
 • Školství: Ministerstvo školství dostalo za úkol připravit reformu základního i středního školství s ohledem na trh práce. Sobotka také ocenil energii a nasazení, se kterými se ministr Marcel Chládek (ČSSD) úřadu ujal.
 • Průmysl: Šéfa resortu Jana Mládka (ČSSD) Sobotka pochválil za aktivitu při jednání se zahraničními investory. Oba politici se shodli i na podpoře podnikání a dalším rozvoji jaderné energetiky.
 • Lidská práva: Při premiérově setkání s ministrem pro lidská práva a šéfem legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem (ČSSD) se bilancoval hlavně stav služebního zákona či názory na obecné referendum. Kladné body si Dienstbier vysloužil za boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
 • Zahraničí: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dostal pochvalu za vytvoření lepšího obrazu ČR a její lepší srozumitelnosti za hranicemi. Podle premiéra se mu podařilo rozhýbat standardní jmenování velvyslanců nebo komunikaci s prezidentem a ministerstvy. 
 • Zemědělství: Premiér ocenil schválení novely zákona o potravinách a dotažení novely o spotřební dani. Šéfa resortu Mariana Jurečku (KDU-ČSL) požádal, aby Státní pozemkový úřad pečlivě přezkoumával všechny žádosti církví o vydání majetku.
 • Zdravotnictví: Ministr Svatopluk Němeček v očích premiéra začal rychle plnit vládní sliby, například navýšení plateb za státní pojištěnce nebo plánované zrušení regulačních poplatků. 
 • Spravedlnost: Na inspekční návštěvě ministryně Heleny Válkové (ANO) dostal premiér příslib, že všechny tři prioritní novely, tedy občanský zákoník, insolvenční zákon a exekuční řád, vláda dostane během tohoto roku. Válková také dostala pochvalu za poctivou přípravu zákonů.
 • Místní rozvoj: S ministryní Věrou Jourovou (ANO) premiér probíral zejména čerpání peněz z evropských fondů. V září a v říjnu by vláda měla začít vyjednávat o schválení nových operačních programů. Největším problémem je podle Sobotky dotahování skluzu v čerpání po minulých vládách. 
 • Sociální věci: Při setkání s ministryní Michaelou Marksovou hovořil premiér o postupu při rušení druhého pilíře důchodové reformy. Ministryni pochválil za valorizaci penzí a za prosazení porodného i na druhé dítě, upozornil také na pokračování smlouvy s firmou provozující systém na vyplácení sociálních dávek.
 • Životní prostředí: Po setkání s ministrem Richardem Brabcem (ANO) označil premiér za nejdůležitější problém čerpání evropských peněz.
 • Obrana: Ministra obrany Martina Stropnického (ANO) pochválil za úspory či prodej nepotřebného majetku; také přislíbil navýšit resortní rozpočet pro příští rok na 43,5 miliardy korun. 
 • Vnitro: Premiér a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se shodli, že Česká pošta by měla zůstat v rukou státu. Počet jejích regionálních poboček by se neměl snižovat; pošta by na jejich ztrátový provoz měla dostávat příspěvek od státu. Jeho výše bude ještě předmětem jednání.