Nejen Češi, ale i jejich psí miláčci tloustnou

Brno – Třetina českých psů má problémy s nadváhou, upozorňují veterináři. Řada majitelů totiž svému psovi dopřává víc krmiva, než kolik zvíře skutečně potřebuje, ale málo pohybu. Obezita přitom může mít pro čtyřnohé mazlíčky podobně závažné důsledky jako pro jejich páníčky – nadměrné zatížení kloubů, ledvin nebo vyšší riziko výskytu cukrovky. Na trhu je přitom řada redukčních granulí a zdravých pamlsků.

Procházky dopřává svému psovi Bafíkovi Danuše Nechutová několikrát denně. Přesto i on spadl do kategorie obézních čtyřnohých miláčků. „Dneska už to vidím také, že má nadváhu. Jenže když jsem si ho před dvěma lety brala z útulku, tak byl tak hubený, že jsem ho chtěla vykrmit,“ přiznala seniorka s tím, že mu dopřává hlavně velké množství psích dobrot.

Psa má v České republice každá čtvrtá domácnost. Z milionu psů trpí nadváhou podle odhadů veterinářů 25 až 40 procent. Kvůli obezitě skončila v péči veterináře Milana Snášila i osmiletá fenka Dyna. Místo 7,5 kilogramu váží jedenáct. „Vůbec jí nenahmatám žebra, bříško má vyklenuté. Tento pejsek jen špatně zvládá námahu a navíc má nadměrně zatížené klouby,“ popsal veterinář typické znaky obézního psa.

Video Události: Psí život s nadváhou
video

Události: Psí život s nadváhou

Za všechno může nepoměr v příjmu a výdeji energie. Kromě granulí si navíc psi často pochutnávají na stravě, která vůbec nepatří do jejich jídelníčku. Právě zbytky od stolu jsou pro ně jednou z největších hrozeb. „Kdybychom dali třeba dvoukilovému pejskovi celý špekáček, tak by to znamenalo, že sní až pětkrát tolik, než ve skutečnosti potřebuje,“ uvedla veterinářka Lenka Sedláčková.

Jak poznat, že je pes obézní?

Rostoucí počet psů trpí obezitouPoložením obou dlaní ze stran na jeho hrudní koš kousek za lopatky lze zjistit, jak moc psovi vystupují či nevystupují žebra. Pokud jdou žebra příliš lehko nahmatat a i pohledem vidíme, že psovi žebra velmi znatelně vystupují, je pes příliš hubený. Ideální je, když lze žebra dobře nahmatat a při pohledu ze strany má pes lehce stažené břicho. Pokud však lehkým pohlazením boku žebra nelze nahmatat, pes nemá znatelný pas a z profilu je břicho plné, je pes obézní.

(zdroj: Můj-pes.cz)


Pro obézní psy je na trhu řada redukčních granulí. A pro majitele, kteří chtějí svému pejskovi přece jen dopřát zdravé pamlsky, může pomoct internet. Receptů třeba na chutné játrové sušenky pro chlupaté společníky jsou tam desítky.

Doma je peče i trenérka psů z brněnského Psího parku Petra Marečková. „Pamlsky samozřejmě i kupuju, ale když si je sama připravím, tak přesně vím, co moji pejsci baští. Není tam žádná sůl nebo dochucovadla. Navíc je to i levnější. Plech játrových sušenek vyjde tak na padesát korun,“ popsala Marečková. Pochoutka z jater, vloček a česneku má nahradit třeba oblíbené piškoty plné cukru.